Títo štyria politici pokutu za rúška dodnes nedostali. Úrady stále hľadajú dôkazy

OTC kavaschova zmena_YT_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

V správnom konaní môžu zaplatiť až 1 659 eur.

Premiér Igor Matovič, minister školstva Branislav Gröhling, ako aj predsedovia opozičných strán Robert Fico a Marián Kotleba stále nedostali pokutu za to, že nemali ešte počas prvej vlny pandémie na verejnosti rúška ako ochranu pred šírením koronavírusu.

O ich prešľap a postup úradníkov voči vtedy platným nariadeniam hygienikov sa tvnoviny.sk zaujímali už 26. mája a rezort po takmer týždni odpovedal, že prešľapmi politikov sa bude zaoberať príslušný okresný úrad. Dodnes však úradníci nevyvodili sankcie.

Rezort vnútra sme od mája kontaktovali viackrát. Vedúci oddelenia vzťahov s médiami z kancelárie ministra vnútra Petar Lazarov nám na základe zistení od okresného úradu poslal po takmer piatich mesiacoch odpoveď, ktorú uvádzame v plnom znení. Bolo to len deň (14. 10.) pred tým, ako na Slovensku začalo platiť povinné nosenie rúšok aj v exteriéroch.

„Okresný úrad Bratislava vykonáva objasňovanie podozrenia z priestupku na úseku verejného zdravotníctva podľa §56 ods. 1 písm. f) zák. č. 355/2007 Z.z. o ochrane a podpore verejného zdravia a priestupku na úseku civilnej ochrany obyvateľstva podľa §32 ods. 1 písm. a) zák. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane, ktorého sa dopustili politici, Igor Matovič, Branislav Gröhling, Robert Fico a Marián Kotleba, tým, že nerešpektovali platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia. V správnom konaní hrozí uvedeným politikom sankcia až do výšky 1 659 eur."

Prečítajte si aj: Dali by sa proti COVID-19 zaočkovať Fico, Kollár či Matovič?

Podľa aktuálnych informácií rezortu vnútra polícia doteraz skontrolovala nosenie rúšok u viac ako 3 900 ľudí, pričom vyše 2 000 z nich porušilo nariadenie ÚVZ. Za chýbajúce rúško zaplatilo 672 ľudí pokutu priamo na mieste, pričom jej maximálna výška je 1 000 eur. V blokovom konaní nezaplatenom priamo na mieste úrady udelili takmer 1 400 pokút.

Fico bez rúška

Pre médiá predstúpil Robert Fico bez rúška 26. apríla, pričom zákaz pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest vhodnou ochranou vydal Úrad verejného zdravotníctva 25. marca. Od 20. mája nemuseli nosiť rúška ľudia v exteriéroch, na športoviskách, pedagógov a žiaci pri vyučovaní v školách či v predškolských zariadeniach.

Zdroj: TV Markíza

Keď sa Fica novinári na spomínanej tlačovke opýtali, prečo nemá rúško, tvrdil, že je od nich vzdialený dva metre. "Dajte mi meter, som dva metre od vás. Nahláste ma na políciu, dajte mi putá a zatvorte ma. Prepáčte, ale ... Myslím si, že by sme sa mali aj trochu spamätať, pretože robíme veľkú bublinu z niečoho, čo tak celkom nie je," vyhlásil vtedy.

Fico povedal, že dodržiaval všetky pravidlá a robil všetko tak, ako bolo potrebné. "Pokojne ma nahláste. Dajte si rúško a rozprávajte hodinu. Potom pochopíte, o čom sa bavíme," dodal.


Gröhling ako prvý politik nemal na verejnosti rúško

Fico nie je prvý politik, ktorý nemal na verejnosti rúško. Na začiatku koronakrízy naň zabudol aj minister Gröhling. Za svoje konanie sa ospravedlnil a povedal, že zaplatí pokutu a prispeje do Fondu vzájomnej pomoci. Podľa výpisu z účtu prispel do fondu 21. apríla sumou 1 349,30 € a v máji 2 349,30 €. Pokuta to však nie je.


Rúško nemal vo videu, ktoré nakrútil Boris Kollár, ani premiér Igor Matovič pri obsluhovaní čašníka na úrade vlády.

Kotleba nemal rúško v živom vysielaní diskusnej relácii verejnoprávnej RTVS O 5 minút dvanásť, ale odmietol si ho dať aj viackrát v parlamente.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Branislav Gröhling

Dôležité udalosti