Ako vybrať a uchovávať dobré maslo? Poradíme vám tiež, ako si vyrobiť ghee maslo

mapa2.jpg
Zdroj: shutterstoc.com/maramorosz

Keď spoznáte jeho tajomstvo, už budete vysmážať a variť iba s ním.

Kedysi ste si mohli kúpiť maslo na gramáž. Videli ste jeho farbu a hlavne každý sa spoliehal a vedel, že je vyrobené poctivo. V dnešnej dobe túto istotu už nemáme a asi každý už narazil aj na zlé maslo, ktorého chuť bola skôr tuková.

Maslo je v kuchyni nenahraditeľné. Niektorí ľudia ani nepoužívajú olej, ale iba maslo, prípadne olivový olej. Dá sa využiť na veľa spôsobov. Od nátierky, cez plnky do zákuskov až po vysmážanie. Ako by ste si mali vybrať dobré maslo a správne ho aj uchovať?

Ako rozpoznať maslo?

V prvom rade by ste si mali všimnúť teplotu skladovania, ktorá by mala byť od 2 do 8 stupňov. Pozorne si určite pozrite balenie masla, nemalo by byť nikde ani trochu porušené a na obale by mala byť etiketa. Skontrolujte dátum spotreby a zloženie surovín, ktoré sa vždy uvádzajú vzostupne.

Prečítajte si aj: Neviete si vybrať dobrý melón? Poradíme vám ako na to

Maslo by malo obsahovať najmenej 80 a najviac 90 percent tuku. Ideálna hodnota býva 82 percent.

Zdravie

Existujú rôzne polemiky o tom, či je, alebo nie je maslo zdravé. Mali by ste vedieť, že je bohatým zdrojom vitamínu A, ktorý je rozpustený práve v tukoch. Potrebujeme ho pre zdravú pokožku, správne fungovanie imunitného systému a taktiež pre zdravie našich očí.


Nachádza sa v ňom aj vitamín E. Ten podporuje srdce a funguje aj ako antioxidant. Maslo obsahuje aj ďalšie vitamíny, a to z radov vitamínu B a taktiež fosfor a vápnik.

Nič však nemôžete preháňať. Keďže obsahuje tuk, je potrebné ho jesť v primeranom množstve.

Mraznička

Pomerne často ľudia nakupujú maslo „vo veľkom" a uskladňujú ho v mrazničke. Hlavne keď je v akcii, chystajú sa na vianočné pečenie, alebo oslavu.

Prečítajte si aj: Jete diétne potraviny a priberáte? Na toto si musíte dávať pozor

Dlhodobé skladovanie masla je vhodné pri teplote -18 až -20 stupňov Celzia. Pri rozmrazovaní sa nesmie pod obalom objaviť ani kvapka vody, inak vám môže splesnivieť. Dlhodobé mrazenie masla je rizikové hlavne pre jeho žltnutie. Pred použitím pri varení ho radšej nechajte prepustiť.

Prepustené maslo (Ghee maslo)

Kedysi sa maslo neuchovávalo v chladničke a vydržalo pomerne dlho. Starým ľuďom to vyhovovalo a mohli z neho variť aj piecť či vysmážať. Bolo to vďaka prepustenému maslu.

Zdroj: shutterstoc.com/IriGri

Postup na jeho výrobu je jednoduchý a pripomína tvorbu oškvarkov. Čerstvé maslo si dáte do hrnca, privediete do varu a počkáte, kým sa vyškvarí. Vytvorí sa pena, ktorú lyžicou odoberajte a vyhadzujte. Odstraňuje sa z neho voda a srvátka a zostane čistý tuk. Ten si nalejte do nádoby či pohára. Následne na ňom môžete vysmážať, či robiť z neho holandskú omáčku.

Prepustené maslo totižto nezhorkne a neprepáli sa.

Krása

Z ghee masla si môžete vyrobiť rôzne hojivé masti. Niektorí odvážlivci si ho aj samotné natierajú namiesto krému na pokožku. Vraj to tak robila aj krásna Kleopatra. Pomáha hlavne pri hojení jaziev, má totiž regeneračné účinky, píše blesk.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti