Aké ochorenia vás v lete ohrozujú? Pozor si dávajte hlavne na zákernú baktériu

Ohrozené sú najmä deti, seniori a ľudia s chronickými ochoreniami.

Angíny, ekzémy a žalúdočné problémy sú najčastejšie letné ochorenia. K tomu sa pridávajú spáleniny kože a kliešte. Všeobecní lekári varujú aj pred dehydratáciou. Ohrozené sú najmä deti, seniori a ľudia s chronickými ochoreniami.

Doktor Jozef Štolfa radí, ako predísť letným chorobám a ako ich aj správne liečiť.

Osy, komáre a kliešte

V lete je hmyz veľmi aktívny, čoho dôkazom sú aj nepríjemne štípance na našej koži. Pred pobytom v prírode je preto vhodné natrieť sa, prípade natrieť, repelentom a mali by ste užívať aj vitamín B.

„Kliešte ani komáre toľko neútočia na ľudí, ktorí majú v krvi vyššiu hladinu vitamínu B. V prípade, že vás po uštipnutí svrbí koža, pokojne si dajte aj antihistaminiká, ktoré sú voľne dostupné v lekárni. V prípade, že dostanete silnú alergickú reakciu, okamžite volajte záchranku," radí Štolfa.

Bolesť v krku

Nachladnutie, smrkanie a zvýšená teplota sú typické reakcie na chladné počasie. Niekedy vás však podobné príznaky virózy prekvapia aj v lete. Stačí k tomu vplyv klimatizácie v aute, v práci, mokré plavky a pod. Vonkajších vplyvov môže byť naozaj veľa. Ako sa majú správne tieto príznaky v lete liečiť?

Prečítajte si aj: Celiatici majú zvýšené riziko predčasného úmrtia, tvrdia najnovšie štúdie

Podľa doktora stačí, keď zvolíte pokojný režim, zvýšite príjem tekutín a užijete vhodné lieky na báze paracetamolu. „Viac než chrípka je v lete diagnostikovaná angína, ktorú v domácom prostredí rozhodne neodporúčame liečiť. Akonáhle pociťujete bolesť v krku, radšej navštívte svojho lekára. Neliečená angína spôsobená streptokokom môže poškodiť srdce, ľadviny aj kĺby," varuje doktor.

Kúpaliská

Medzi najnepríjemnejšie letné ochorenia patria zápaly močových ciest. Najhoršie je, že sa toto ochorenie často vracia. Stačí vám silnejšia klimatizácia, prievan, kúpanie v bazéne a zápal je na ceste. Práve preto musíte dbať na zvýšenú hygienu, dostatočný pitný režim a nezostávať v mokrých plavkách.

Zdroj: shutterstoc.com/DimaBerlin

Z bazénu si nemusíte pritom odniesť iba zápal močových ciest. Hlavne v prírodných vodách sa v letnom počasí množia sinice a ďalšie mikroorganizmy spôsobujúce rôzne ekzémy a vyrážky.

„pred kúpaním v rybníku by ste sa nemali kúpať so sprchovým gélom a drhnúť osuškou. Takto ošetrenú kožu sprístupnime mikroorganizmom prítomným vo vode tím, že koži zoberieme jej prirodzený ochranný filter. Po kúpaní sa vždy osprchujte a natrite sa mastným krémom. Sinice a ďalšie baktérie sa naň nevedia prichytiť," hovorí.

Pokazené mäso

Pri vyšších teplotách sa môžu potraviny ľahšie pokaziť a vás po ich konzumácií čaká bolesť brucha, zvracanie a hnačka. Zvýšenú opatrnosť by ste mali zaviesť pri konzumácií mäsa, ktoré je k pokazeniu viac náchylné.

Prečítajte si aj: Cukrovka, jej symptómy, druhy a komplikácie

„Odporúčam vyhýbať sa potravinám, pri ktorých si nevieme preveriť ich pôvod, skladovanie alebo úpravu. Okrem mäsa by ste sa mali vyhýbať aj konzumácií majonézy a s opatrnosťou jedzte aj smotanovú zmrzlinu. V malom množstve nikomu neuškodia. Pri vyššom prijímaní zmrazenej vody so sacharidmi v zmrzlinách sa môže narušiť vaša termoregulácia," varuje lekár.

Žalúdočné problémy

Pokiaľ sa necítite dobre a vaše trávenie je „hore nohami" siahnite po čiernom čaji, či nápoji s obsahom kofeínu.

„Silný čierny čaj nechajte vychladnúť, oslaďte si ho a studený ho po lyžičkách pite. Pokiaľ nemáte doma čierny čaj, môžete ho nahradiť studeným nápojom s kofeínom, avšak nechajte ho vyprchať od bubliniek. Diétne obmedzenie stravy dodržujte približne 24 hodín," dodáva Štolfa.

V prípade, že problémy ani po dni neustúpia, navštívte lekára.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.