TOP 10 rád, aby sa vám vydarila mäsová polievka

Zámena manželiek
https://videoarchiv.markiza.sk/video/zamena-manzeliek/bonus/6474-zamena-manzeliek-dceru-radsej-odviedol-k-babicke Zdroj: ungvar/shutterstock.com

Nie je všetko len o mäse a zelenine.

Polievka. V detstve sme veľakrát pri nej ronili slzy, pretože sme sa už tešili na druhé jedlo. Vedeli ste, že si ľudia pripravovali polievky už v dobe kamennej? A určite si spomínate na to, ako vám maminky hovorili, že polievka je základ denného jedla. Je to kráľovná stravy a vždy je súčasťou menu, ktoré si dávame v reštaurácii.

Vývar je základ a patrí neodmysliteľne k nedeľnému obedu a je tiež základ pre mnohé jedlá. Na Slovensku poznáme tri hlavné základné - kurací, slepačí a hovädzí. A toto sú top tipy a rady, ktoré sú užitočné pre to, aby bol dobrý.

1. Do hrnca nalejete studenú vodu a mäso, je jedno aké, do neho vložíte a privediete k varu. Nezabudnite, že naraz s mäsom dávame aj koreniny - celé čierne korenie, nové korenie, či bobkový list.

2. Všetku koreňovú zeleninu vložíte do pripravovaného vývaru tak, aby sa uvarila naraz s mäsom. Je to na vás, aby ste to odhadli.

3. Pena na povrchu polievky, tzv. vši, nevznikne vtedy, keď ešte so zamrznutým mäsom hrniec prikryjete. Ak ste mäso rozmrazili, vši zozbierate ešte počas varenia. Ľahšie to pôjde vtedy, keď do hrnca prilejete pohár studenej vody.

Súvisiaci obsah

4. Polievka sa nezakalí, keď ju nemiešate počas varenia. V prípade, že sa nám zdá voda mútna, vývar odstavíte, vychladíte a vmiešate do neho metličkou rozšľahané dva bielky. Vývar zohrievate dovtedy, kým sa neuvaria a potom ho celý scedíte. Existuje aj jednoduchšia rada - dáte do nej celý ošúpaný zemiak.

5. Zelenina v polievke - paradajka alebo paradajkové šupky pridávate do vývaru hneď na začiatku, aby sme zabezpečili čírosť polievky.

Zdroj: Neo Studio/shutterstock.com

6. Krajšiu farbu polievky docielite vtedy, keď dáte vývar variť s neošúpanou cibuľou, prípadne do nej pridáte na oleji opečenú nastrúhanú mrkvu. Ak náhodou robíte hovädziu polievku, vhodíte do nej pred dokončením pár sušených hríbov a pred servírovaním ich vyberiete. Polievka bude mať na pohľad príjemný hnedý odtieň.

7. Polievku celkom isto nepresolíme, ak do nej krátko pred dokončením nasypeme soľ. Počas varenia sa totiž soľ vyparuje.

8. Ak je slaná, dolejeme do hrnca vodu a ešte chvíľu povaríme.

9. Zemiaky sú malý zázrak - zbavia vývaru nielen kalnosti, ale aj slanosti. Stačí ich 2 až 3 vložiť v surovom stave do hrnca s vývarom.

10. Vývar alebo polievka si zachová pravú chuť vtedy, ak sa vyhnete rôznym dochucovadlám. Použite zeleninu alebo bylinky. Zelená paprika dodá vývaru špecifickú vôňu, ligurček lekársky, ľudovo nazývaný aj „slovenské maggi" zase príjemnú arómu. Niektorí pridávajú aj reďkovku.

Dobrá rada na záver: Vňate z ošúpanej koreňovej zeleniny nevyhadzujte. Tesne pred koncom ich zviažte niťou a dajte do hrnca. Potom ich po uvarení jednoducho vyberiete a dáte do bioodpadu, ale polievke odovzdajú svoju chuť.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti