Jána Kána odsúdili za vydieranie. Bol pravou rukou Mikuláša Černáka

Zivak_tvnoviny.1.mp4
Zdroj: TV Markíza

Definitívny verdikt si vypočul až po neuveriteľných 23 rokoch od skutku.

Ján Kán spolu s ďalšími vydieral podnikateľa v Prievidzi. Podľa rozsudku Krajského súdu v Trnave, ktorý má televízia Markíza k dispozícii, chceli od muža množstvo zlata. Ján Kán sa mu podľa súdneho dokumentu vyhrážal, že mu zlomí ruky. Všetko sa to dialo v Prievidzi 4. mája 1997.

Podnikateľ sa bál o život a preto nakoniec vyše päť kíl zlata mužom odovzdal. Malo hodnotu viac ako dva milióny korún.

„Obžalovaný na základe rozsudku Okresného súdu Trnava bol uznaný vinným z pokračovacieho trestného činu vydierania spolupáchateľstvom a bol mu uložený trest odňatia slobody v trvaní 1 rok s podmienečným odkladom so skúšobnou dobou na 1 rok," povedala Jana Kondákorová, hovorkyňa Krajského súdu v Trnave.

Súdy roky nevedeli kauzu uzavrieť. V obžalobe bolo viacero prípadov a aj obžalovaných. Niektorí už nie sú medzi živými. Nariadeniu prvého termínu pojednávania predchádzali spory súdov o príslušnosť. Potom zase proces odročovali pre neprítomnosť obhajcu či zmeny rozvrhu práce. Rozsudok tak padol až 23 rokov od skutku.

S Jánom Kánom sme sa spojili telefonicky. K rozsudku sa vyjadriť nechcel. Toto ale nie je jediná vec, z ktorej ho vinia. Na krku má - tiež po rokoch - obžalobu z vraždy poľského milionára Grzegorza Szymaneka. Na toho mali strieľať spolu s Mikulášom Černákom.

Na okresnom súde v Banskej Bystrici dostal Kán 8-ročný trest. Rozsudok ale nie je právoplatný, spis je na Krajskom súde, ktorý ešte termín odvolacieho konania nevytýčil.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

TRNAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rozsudok

Dôležité udalosti