Agresívnu vranu z Malaciek už chytili

Chytiť ju nebolo vôbec jednoduché.

Išiel po ceste a v tom naňho začala robiť nálety vrana. Čierny vták z ničoho nič vyletel z korún stromov a snažil sa dostať do blízkosti muža. Nebojácne zviera videli v Malackách na viacerých uliciach.

Chytiť ju však nebolo ľahké. Na druhý deň sa to podarilo čašníčke v kaviarni. Všimla si ju, ako behá po stoloch a kradne ľuďom z tanierov jedlo. Bolo vidno, že sa nebojí.

Ochranár a ornitológ Rudolf Jureček umiestnil vranu do záchrannej stanice v Malackách. „Je krotká, ľudí sa nebojí. Na videu, ako mám možnosť vidieť, si skôr myslím, že sa chcela hrať," hovorí Jureček.

Krkavce, vrany či havrany sú veľmi inteligentné tvory. Dokážu sa naučiť rozprávať, dokonca aj počítať a rozoznávať ľudské tváre.

Ich vynaliezavosť však dokáže zájsť aj takto ďaleko. Chovateľke oviec neďaleko Považskej Bystrice odlákali krkavce od stáda sedem zvierat a zlikvidovali ich.

Vrana z tohto prípadu je tohtoročné mláďa, ochranár usudzuje, že aj slušne skrotená. Takéto zvieratá môžu doma chovať len ľudia s povolením.

To znamená, že ak by táto vrana bola v legálnom domácom chove a majiteľovi by ušla, mala by čip alebo krúžok, čo však nemá. Čo s ňou teraz bude?

Tým, že je vo voliére s divými vranami, ochranári očakávajú, že aj ona sama zdivie. Po niekoľkých mesiacoch by ju chceli vypustiť do voľnej prírody.

Viac v reportáži Sone Cipínovej.


MALACKY/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Soňa Cipínová

Dôležité udalosti