Ako vydržať v rúšku počas horúcich letných dní? Prečítajte si niekoľko rád

Slnečné okuliare, klobúk a rúško. Aj tak vyzerá výbava doplnkov tohto leta.

Po premenlivom počasí v júli prišiel horúci začiatok augusta. Teploty stúpajú v ostatné dni na mnohých miestach nad 30 stupňov a situácia sa nezmení ani v najbližšom období.

Toto leto sa však epidémia koronavírusu postarala o to, že okrem slnečných okuliarov či klobúkov sa stali povinným doplnkom aj rúška.

Mať zakrytú tvár však v teplých slnečných dňoch nie je najpríjemnejšie. Obzvlášť, ak máte vydržať v hromadnej doprave či iných uzavretých priestoroch viac hodín. Portál BBC dal preto dokopy niekoľko tipov, ako to vydržať a zvládnuť čo najlepšie.

Vybrať to správne

Existuje niekoľko spôsobov, ako si nosenie rúšok spríjemniť. Dermatológ Adil Sheraz z jednej z londýnskych nemocníc hovorí, že najlepší tip je vybrať si rúško vyrobené zo vzdušnej látky, či už z bavlny alebo bambusu.

Pripomína tiež, že hoci sú napríklad klasické chirurgické jednorazové masky naozaj účinné voči šíreniu kvapôčok, podľa jeho názoru sa v nich až tak dobre nedýcha.

Dodáva však, že nevýhoda bavlnených rúšok je, že absorbujú viac tekutín a môžu zostať vlhké. Dermatológ preto odporúča, aby mali so sebou ľudia pribalené aj náhradné rúško.


Pomôcť môže aj správny výber farby. "Zvážte skôr svetlejšie než tmavšie rúško," radí Sheraz s tým, že tmavé farby pritiahnu viac svetla a je v nich tak prirodzene ešte teplejšie.

Ak niekomu napadlo dať rúško pred použitím napríklad do mrazničky, nie je to zlý nápad, no riskovať môže poranenie pokožky pre mráz. Podľa odborníka je preto potrebné dať si pozor.

Obmedziť make-up

Ďalšou radou, ktorá môže pomôcť pri nosení rúšok v horúčavách, je vyhnúť sa make-upu. Pod látkou sa môže skombinovať s potom a upchávať póry. Vhodný je ale napríklad olej na opaľovanie alebo hydratačný gél.

Aj dermatológ Anil Budh-Raja pre BBC uviedol, že opaľovací krém nie je vôbec na škodu. UVA a UVB žiarenie sa na tvár dostane aj cez rúško. Ak použijete správny prípravok, svojej pleti neuškodíte, práve naopak. Vhodné je aj sérum kyseliny hyalúronovej, ktoré vás osvieži.

Štít si občas zložte

Ak napríklad pri práci zvyknete používať štít, najčastejšie ho pravdepodobne máte pripevnený na čele. A práve čelo je časťou tváre, ktorá sa potí najvýraznejšie. Aby ste si jeho nosenie v horúčavách spríjemnili, občas si ho dajte dole, utrite pot a nasaďte späť.

Pite veľa vody

Táto rada je dôležitá neustále a špeciálne počas hrúčav. Či už s rúškom alebo bez. Nikdy nie je na škodu mať pri sebe fľašu vody.

V žiadnom prípade totiž nie je správne nosiť rúško bez prestávky za cenu toho, že zostanete dehydratovaný. Dôležité však je vydezinfikovať si ruky a až potom sa dotýkať rúška a fľaše.

Rúško radšej nenamočiť

Vhodné je tiež vyhnúť sa najväčšiemu teplu a ak je to možné, plánovať aktivity v exteriéri v hodinách, keď sa trocha ochladí.

Súvisiaci obsah

Ak niekomu príde v teple nevoľno, odborníci z Univerzity Johna Hopkinsa pripomínajú, že je dôležité ísť čím skôr do chládku. To, ako bude človek reagovať na teplo v rúšku môže závisieť od kombinácie viacerých faktorov - intenzity horúčavy, doby, počas ktorej musí mať na tvári rúško a zdravotného stavu.

A napokon je tiež dôležité nezabudnúť, že vlhké rúško by síce mohlo osviežiť vašu tvár, no minulo by sa účinku. "Bez ohľadu na typ rúška sa nesnažte ochladiť tvár tak, že ho namočíte do vody. Navlhčené rúško totiž môže mať znížené filtračné schopnosti," dodáva v správe univerzita.

BRATISLAVA/rk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti