Radi cestujete a nechcete stretnúť davy turistov? Navštívte tieto európske mestá

Ilustračná foto.
Zdroj: shutterstoc.com/Elena19

Zažijete ich pokojnú a romantickú atmosféru.

Pre pandémiu koronavírusu uprednostňuje väčšina ľudí dovolenku na Slovensku. Niektorí však skúšajú aj oddych a cestovanie do zahraničia, kde sa stretli s pozitívnymi i negatívnymi skúsenosťami. Potál cntraveller.com zverejnil zoznam známych miest, ktoré sa aktuálne oplatí navštíviť.

Azúrové pobrežie, Francúzsko (obrázok vyššie)

Azúrové pobrežie sú jedným z najvyhľadávanejších miest na trávenie letnej dovolenky. V roku 2018 cestovalo do Francúzska na dovolenku takmer 90 miliónov návštevníkov. Tento rok bude počet turistov samozrejme omnoho nižší, keďže krajina začiatkom roka taktiež zatvorila hranice.

V poslednom období ulice opäť ožívajú. Krásne počasie vyháňa domácich von, kde aj za normálnych okolností funguje väčšina života. Mohli by ste tak ísť na terasu kaviarne v jednom z najkrajších miest v Provence, taktiež si dať tradičné Café de la Place v meste Eygalières či sa vydať na pláž v prímorských dedinách akou je Cassis.

Benátky, Taliansko

Taliansko zažilo veľmi náročné koronavírusové obdobie, kedy hlásilo najhoršie čísla v Európe. Do leta sa im však z veľkej časti podarilo vírus poraziť a v niektorých oblastiach hlásia lepšie výsledky ako my. Ľudia sú však opatrní, preto máte jedinečnú príležitosť zažiť veľké, historicé Benátky v celej svojej sláve bez toho, aby ste sa tlačili v preplnených uliciach a pamiatkach.

Zdroj: Shutterstock.com/Efired

Veľmi obľúbené sú aj okružné plavby, zvyčajne nimi prichádza do mesta veľké množstvo návštevníkov (v roku 2019 ich bolo približne 1,6 milióna). Mesto nedovoľuje všetkým výletným lodiam okružné plavby, a tak sú aj kanály porovnateľne prázdnejšie a prehľadnejšie.

Môžete navštíviť aj historické pamiatky, akou je napríklad Námestie svätého Marka, bez toho, aby ste sa museli vyhýbať selfie tyčiam alebo hlučným davom. Užiť si môžete naozajstnú atmosféru úzkych uličiek, romantickú večeru, či si vychutnať tradičné cicchetti v niektorej z najlepších benátskych reštaurácií.

Amsterdam, Holandsko

Holandské hlavné mesto je už niekoľko rokov vystavené nadmernému cestovnému ruchu. Počet návštevníkov, ktorí cestujú po Európe, zostáva tento rok relatívne nízky, a tak aj Amsterdam pôsobí omnoho pokojnejšie.

Zdroj: Shutterstock.com/kavalenkava

Zaviedli si vlastný systém bezpečnostných pravidiel pre vstup do tradičných pamiatok. Keď budete chcieť navštíviť múzeum alebo galériu, nebudete už čakať v dlhej rade, ale musíte si vopred zarezervovať vstup v presnom časovom intervale. Zabezpečujú tak, aby na jednom mieste nebolo v tom istom čase veľa návštevníkov.

Mieste kaviarne vraj vôbec nie sú preplnené, a tak si môžete vychutnať aj kávu na slnečných dláždených uliciach s nepretržitým výhľadom na štítové mestské domy a pekné kanály.

Edinburgh, Škótsko

V letných mesiacoch sú veľmi populárne zájazdy do Edinburghu. Pre pandémiu koronavírusu tento rok zrušili známy festival Fringe. Každoročne sa ho zúčastnia tri milióny navštevníkov, ktoré budú toto leto v meste chýbať.

Zdroj: shutterstoc.com/evenfh

Vďaka tomu sa môžete ubytovať v najlepších hoteloch, dokonca aj na poslednú chvíľu, čo je v aktuálnej situácií naozaj výhodné. Za návštevu stoja miestne galérie, kníhkupectvá aj miestne kaviarničky.

Santorini, Grécke ostrovy

Rovnako ako Benátky, aj Santorini pozastavilo prístup výletným lodiam na ostrov. Už v roku 2018 rozhodli úrady, že denný limit prichádzajúcich cestujúcich na okružných plavbách obmedzia na počet osemtisíc.

Zdroj: shutterstoc.com/Feel good studio

Veľmi obľúbené je mesto Oia, ktoré býva inokedy taktiež preplnené. Vidieť z neho totižto môžete krásne pastelové západy slnka. Vďaka pandémií máte tento rok možnosť zažiť neopakovateľné komorné a tiché chvíle na ostrove, navštíviť tie najkrajšie pláže a najznámejšie bary.

Rím, Taliansko

Už vyššie sme spomínali, že Taliansko zaznamenáva veľký pokles návštevníkov. Talianska turistická federácia odhaduje tento rok až 43-percentný pokles počtu zahraničných návštevníkov v porovnaní s rokom 2019. To znamená, že aj známu taliansku metropolu Rím môžete zažiť v neopakovateľnej atmosfére.

Zdroj: shutterstoc.com/Catarina Belova

Jednoducho sa môžete prechádzať a putovať po uliciach a spoznávať skutočný Rím a jeho atmosféru. Nachádza sa tu neskutočne veľa historických budov, múzeí, galérií a turistických atrakcií. Určite by ste sa mali vydať na drink do Bar del Fico, kde sa budete cítiť ako v Felliniho filmoch a vonku si budete môcť zahrať šach s miestnymi. Preskúmať by ste mali aj dláždenú Via del Boschetto, lemovanú boho butikmi, kde môžete oceniť umenie, dizajn a samotné mesto sa vám ľahko dostane pod kožu.

Londýn, Anglicko

Kto už niekedy navštívil Londýn tak vie, že nezáleží, či ste tam v januári, máji alebo októbri, vždy je neuveriteľne preplnený. Pre koronavírus prechádzajú Londýnske ulice aktuálne pokojnou revolúciou. Otvorené sú reštaurácie a bary, ktoré rozšírili svoje vonkajšie terasy, aby si mohli ľudia žiť vzdialené stolovanie na slnku. Rovnako sú znovuotvorené múzeá a galérie (taktiež by ste si mali dopredu rezervovať vstup), trhy, ktoré sú pokojnejšie ako kedykoľvek doteraz.

Zdroj: Shutterstock.com/ZGPhotography

V Londýne sa nachádza niekoľko reštaurácií, do ktorých sa za normálnych okolností nikdy nedostanete. Tentokrát sú rezervácie úplne prístupné, a tak si môžete vychutnať taliansku večeru v Circolo Popolare alebo môžete ísť na vynikajúce indické raňajky do Dishoom.

Dubrovník, Chorvátsko

Chorvátsko je mimoriadne obľúbenou destináciou hlavne pre európskych turistov. Aj keď je pravda, že Slováci do Chorváska cestujú aj tento rok, nie je to v takom počte ako zvyčajne.

Zdroj: shutterstock.com/SchnepfDesign

V júni Dubrovník zaznamenal 89-percentný pokles počtu prenocovateľov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Situácia sa už zlepšila, napriek tomu si aktuálne stále viete nájsť tiché zákutia, romantické poloprázdne reštaurácie a hotely. Prechádzky ulicami potešia hlavne milovníkov seriálu Game of Thrones, natáčala sa tu väčšina jeho scén.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti