Chceli by ste cvičiť so svojím psíkom? Prezradíme vám, ktoré športy sú pre vás najlepšie

Modrá včela.
Zdroj: MT-R/shutterstock.com

Zlepšíte si kondíciu aj váš vzťah.

Chudnutie nemusí byť iba drina v posilňovni alebo osamelý beh. Ak máte domáce zviera, ľahko ho môžete zapojiť do vášho chudnúceho plánu a ešte s ním budete tráviť aj viac času. Spolu s ním sa vám omnoho lepšie bude cvičiť a aj zabudnete na počítanie spálených kalórií.

Nedostatok pohybu neovplyvňuje iba ľudí, ale aj zvieratá, preto bude mať spoločný pohyb veľa výhod.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, akým môžete každodenný pohyb premietnuť do spoločnej zábavy, je spoločná dlhšia chôdza. Tým si zlepšíte kondíciu a postupne zvolíte rýchlejšie tempo. Podľa portálu zeny.cz to dokázal aj výskum z The Journal od Physical Activity & Health.

Prečítajte si aj: Aj psy môžu dostať úpal. Ktorých plemien sa to týka?

Odborníci v ňom zistili, že majitelia psov pravdepodobnejšie dosiahnu svoje kondičné ciele, ako ľudia bez psíkov. Za týždeň s prehľadom zvládnu prejsť aj 150 minút. Vlastnenie psa tak podporuje zdravie a pohybovú aktivitu, ktorá sa zvýši o 69 percent.

Slávni športovci

Prostredníctvom svojich psích kamarátov cvičia aj slávne celebrity. Medzi nimi herečka Eva Mendes, ktorá so svojím psíkom beháva. Herec Ryan Gosling sa so psom venuje agility. Jessica Biel beháva dokonca s dvoma psami. Amanda Seyfried a Kendall Jenner uprednostňujú prechádzky.

Všetky tieto zvučné mená majú priam dokonalú postavu, tak prečo by ste to nemohli vyskúšať vy?

Čo si musíte predtým premyslieť?

Skôr ako sa pustíte do spoločného športovania, zvážte nielen svoj vek, veľkosť a fyzickú kondíciu, ale aj vášho miláčika.

Prečítajte si aj: Najvyšší žijúci pes na svete dosiahol nový rekord

„Pre niektoré vekové skupiny je športovanie nevhodné a to u šteniat a psích seniorov. Naopak existujú plemená psov, ktoré ak necvičia vo svojom strednom veku, tak ich to vyčerpáva," vysvetľuje Martin Kváš, odborník na výcvik a výživu psov.

Ak neviete, ktorý šport si máte vybrať, môžete zájsť za odborníkom a on vám poradí. Spolu vyberiete niečo vhodné a zároveň druh športu, ktorý vás bude aj baviť. Spoločnú aktivity si už len naplánujete, vyberiete vhodné miesto, športovú obuv a oblečenie.

Chôdza a beh

Na začiatok by ste mali striedať rýchlu chôdzu a beh, vzájomne sa tak lepšie zladíte. Skúste striedať desať minút chôdze a päť minút behu aspoň trikrát z sebou. V príjemnom tempe tak strávite pohybom trištvrte hodinu. Postupne budete pomer chôdze a behu otáčať v prospech behu.


Túto aktivitu môžete realizovať pravdepodobne s každým plemenom, ktoré má rado pohyb, len podľa jeho veľkosti a fyzickej kondície vyberajte štruktúru a dĺžku trasy.

Cani-cross

Ak máte v pláne klásť na vašu kondíciu vyšší nárok, mali by ste zvoliť cani-cross. Potrebujete k nemu špeciálnu vôdzku, vďaka ktorej budete mať vášho miláčika viazaného okolo vášho pásu. Uvoľnia sa vám tak ruky a môžete s nimi hýbať v tempe.


Na začiatku však musíte naučiť vášho psa, aby vás ťahal. Existujú na to aj odborníci, ktorí sa venujú canicrossu a určite vám poradia ako na to.

Bikejoring

Pokiaľ svojmu psovi naozaj dôverujete, môžete spolu vyskúšať aj bikejoring (jazda na bicykli so psom). Váš psík musí byť v dobrej kondícii, keďže to bude pre neho omnoho rýchlejšie a namáhajúcejšie. Začnite radšej na kratších a menej náročných trasách.


V prípade, že sa vám spoločne podarí vybudovať si skvelú kondíciu, váš domáci miláčik vás ešte bude motivovať k lepšiemu výkonu. Najvhodnejšia je pružinová vôdzka, ktorá sa upevňuje na riadidlá.

Pri tomto športe nezabúdajte dopriať vášmu psíkovi aj väčší príjem bielkovín, antioxidantov a podporu pre kĺby a chrupavky. Samozrejme aj vaša strava musí byť obohatená o dostatočnú vlákninu, bielkovinu, komplexné sacharidy a potraviny s nízkym obsahom tuku.

Agility

V prípade, že sa vo vašom okolí nachádza psie ihrisko, môžete so svojím psíkom vyskúšať aj agility, teda prekonávanie prekážok. Tento šport rozvíja nielen agilitu (teda aktivitu psa), ale aj poslušnosť, vzájomné spojenie a aj spoločnú zábavu.

Zdroj: shutterstoc.com/Elizabeth A.Cummings

Trénovať jednotlivé povely môžete aj bez prekážkovej dráhy, stačí mať po ruke nejaké pochutiny, ktorými ho budete motivovať, aby počúvol vaše pokyny.

Aby ste sa aj vy poriadne rozhýbali, môžete si do parku zobrať švihadlo a desať minút skákať. Taktiež si môžete dať sériu drepov, klikov a výpadov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti