Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Moskva to zrejme nenechá bez odpovede.

Špionážna aféra medzinárodných rozmerov. Slovensko podľa zistení Televízie Markíza vyhostilo z ambasády v Bratislave hneď troch Rusov s diplomatickými pasmi.

Na to, aby si zbalili kufre, majú čas do konca týždňa. Podľa bývalého ministra zahraničných vecí musí Slovensko rátať s tým, že to Moskva nenechá bez odpovede.

Viac sa dozviete v reportáži Viktora Serebryakova.


Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Moskva bude na vyhostenie svojich troch diplomatov zo Slovenska reagovať recipročne. Informovala o tom agentúra TASS.

Ruský rezort zahraničia vo vyhlásení uviedol, že ruská strana - ako "tradične" v takýchto prípadoch - zareaguje na základe princípu reciprocity.

"Nemôžem uviesť mená pracovníkov ruskej diplomatickej misie, zároveň však potvrdzujem, že bolo prijaté rozhodnutie o vyhostení troch pracovníkov Zastupiteľského úradu Ruskej federácie na Slovensku," uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Tomaga.

Ako ďalej poznamenal, podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. "Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ," doplnil.

Rezort slovenskej diplomacie zároveň zdôrazňuje, že má záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Ruskom. "Avšak činnosť a pôsobenie ruských diplomatov v SR musí byť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a obvyklými princípmi," dodal Tomaga.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Diplomat

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.