Trápi vás menopauza? Pomôžu vám tieto overené rady

Adrián Figa
Zdroj: fizkes/shutterstock.com

Pomôcť vedia prírodné látky aj zmena životného štýlu.

Menopauza je pre ženu veľmi zaťažujúce obdobie. Počas nej žena začína užívať lieky na zníženie krvného tlaku a lieky pôsobiace na hormonálne zmeny.

Prírodné látky

Nemusíte študovať hrubé encyklopédie o rastlinách, občas vám postačí aj obyčajný rozhovor s lekárnikom. Dozviete sa, že na zmiernenie vašich zdravotných problémov vám pomôžu aj prírodné látky, ktorých štruktúra a veľkosť molekuly je podobná estrogénom. K jeho zdroju patrí fazuľa, šošovica, sója, ďatelina lúčna, lucerna siata a červená vínna odroda.

Špeciálny zákrok

Veľmi veľa žien trápi suchosť pošvy a bolestivý sex, aj napriek tomu nie sú ochotné priznať sa s tým. Podľa gynekologičky Zoji Čurilovej Roháčovej z pražského gynekologického centra je jedným z riešení odborný laserový zákrok, ktorý vám stimuluje nervové zakončenia a prehreje pošvové steny.

Prečítajte si aj: Najčastejšie mýty o darovaní krvi, ktorým ste verili aj vy?

Ďalším riešením môže byť aj aplikácia kyseliny hyaluronovej, ktorá zvlhčí a zjemní okolité štruktúry, udržuje ich tvar a dodá im pružnosť.

Hormóny na predpis

Pri hormonálnej substitučnej terapií (HST) sa ženám dodáva estrogén. „Najväčší význam hormonálnej substitučnej terapie je jej účinnosť v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení a liečby osteoporózy. Pri liečbe, ktorá trvá vyše šesť rokov sa zníži počet zlomenín stavcov o viac než 50 percent. Táto terapia taktiež znižuje riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, stareckej slepoty, kolorektálného karcinómu a priaznivo pôsobí na prevenciu stareckého vypadávaniu zubov," uvádza doktor Petr Kovář z gynekologickej ambulancie a Centra ambulantnej hysteroskopie pre portál mojezdravi.cz..

Prečítajte si aj: Ako očistíte svoje telo od alkoholu? Prinášame niekoľko tipov

Má to samozrejme aj negatívnu stránku. Liečba samostatným estrogénom je spojená so zvýšeným rizikom vzniku karcinómu endometria (maternicovej dutiny) a pŕs. Pokiaľ liečba trvá viac ako 10 rokov, toto riziko sa zvýši až 30-percentne.

„Práve preto je potrebné doplniť liečbu estrogénom aj o gestagény (napríklad progesterón). Riziko vzniku karcinogénov sa takmer úplne eliminuje," dodáva Kovář. Aby ste si boli isté vašimi dobrými výsledkami, odporúčame častejšie navštevovať gynekológa a chodiť nielen na kontroly ale aj mamografiu.

Čo môžete sama urobiť pre zmiernenie príznakov menopauzy:

- Vyhnite sa potravinám, ktoré prispievajú k návalom tepla (alkohol, káva, veľa sladkých a korenistých jedál)
- Jedzte dostatočné množstvo bielkovín. Sú kľúčové pre zachovanie svalovej hmoty. Kvalitným zdrojom je mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky.
- Jedzte dostatočné množstvo vlákniny. Podporíte si tak trávenie a vyrovnáte hladinu cholesterolu v krvi. Jedzte celozrnné výrobky, obilniny, veľa zeleniny a ovocia.
- Dodajte telu vápnik, ktorý udrží vaše kostí pevné. Obsahuje ho mak, šproty, sezamové semiačka a mliečne výrobky.
- Do svojej stravy zaraďte polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi a udržujú srdcovo-cievny systém. Sú to ryby, rastlinné oleje, ľanové semiačka a orechy.

Musíte piť dostatok tekutín, jesť zdravo a začať sa hýbať. Na začiatok postačia aj obyčajné prechádzky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti