Oslobodenie prepitného od daní má podporu rezortov práce aj dopravy

Predložený bude Národnej strane SR.

Oslobodenie prepitného od daní a poplatkov má podporu ministerstiev práce aj dopravy. Uviedol to vo štvrtok na brífingu v Národnej rade SR poslanec hnutia Sme rodina Martin Borguľa. Spolu s poslancom Ľubošom Krajčírom (Sme rodina) chce predložiť návrh zákona, ktorý má za cieľ zavedenie transparentného a vyváženého modelu obslužného.

Novela zákona má byť predložená na koaličnú radu budúci týždeň. Návrh by tak mali prerokúvať už na septembrovej schôdzi parlamentu. Novelizáciou by sa mali dopĺňať tri zákony, a to zákon o eKasách, o dani z pridanej hodnoty a o dani z príjmu.

Prečítajte si aj: Vláda vykompenzuje obciam a vyšším územným celkom výpadok dane z príjmov fyzických osôb

Táto téma vyvstala v súvislosti s novým koronavírusom, keď sa preklopili platby hotovosťou na platby kartou. Podľa poslancov sa prišlo na to, že ľudia tým, že sa viac platí kartou, prichádzajú o prepitné. Ak chce majiteľ prevádzky dať zamestnancovi tringelt, musí z toho odviesť daň.

"V konečnom dôsledku z jednoeurového tringeltu dostane zamestnanec možno 0,30 eura," dodal Borguľa s tým, že prepitné tvorí mnohokrát veľkú časť príjmu.

Poslanci tiež priblížili, že návrh nemá vplyv na štátny rozpočet. Hotovostné tringelty, ktoré doteraz ľudia dostávali, sa podľa nich aj tak nepriznávali.

Prečítajte si aj: Už ich nepreverujú. Nákup stíhačiek F-16 bol vraj v poriadku

"Legalizujeme existujúci stav, ktorý je v našej krajine zaužívaný, a dávame možnosť platiť tringelty aj prostredníctvom karty tak, že tringelt zostane personálu, nepodlieha nejakej dani alebo niečomu," skonštatoval Borguľa.

Zároveň priblížil, že podľa jeho informácií Ministerstvo dopravy a výstavby SR intenzívne pracuje a rokuje s koaličnými partnermi o tom, aby bola v cestovnom ruchu znížená DPH na 10 %. Hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf pre TASR potvrdil, že je to téma, keďže je to aj v programovom vyhlásení vlády, stav prípravy tohto opatrenia však nekonkretizoval.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dane

Dôležité udalosti