Desaťtisícom štátnych zamestnancov budú znižovať platy. Naopak, viac dostanú učitelia a sestry

Aparát má byť štíhlejší o 150 miliónov eur.

Začalo sa zoštíhľovanie štátu. Úrady už štátnym zamestnancom oznamujú, že im znížia výplaty. Niekomu zoberú viac, inému menej. A niektorí úradníci môžu prísť dokonca o prácu. Želaný výsledok je, aby celý byrokratický aparát zlacnel o 150 miliónov eur.

Prvým úradníkom už ich šéfovia oznámili znižovanie platov. Informáciu nám mimo kameru potvrdili samotní zamestnanci úradov v Trenčíne a v Bratislave. Škrty ušetria štátu ešte každé desiate euro z osobných nákladov.

„10 percent mzdovej obálky na úradníkov v štátnej správe vychádzan na približne 150 miliónov eur. Počítame s tým od budúceho roka," povedal riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze Štefan Kišš.

Prečítajte si tiež:

Je na každom úrade - od úradu vlády po akýkoľvek okresný úrad, aby posúdil dôležitosť každého svojho úradníka zvlášť. Plošné škrty o desať percent by sa podľa experta minuli účinku.

Recept na redukčnú diétu úradov písali analytici Útvaru hodnoty za peniaze dva roky. Začali za Pellegriniho a výsledok ich práce si po voľbách osvojila Matovičova vláda. Odborová organizácia zastupujúca zamestnancov štátu tvrdí, že nikto s nimi o znižovaní platov ani o prepúšťaní nerokoval.

„Ešte 6. júla nás minister práce na osobnom stretnutí informoval, že šetrenie by sa malo dotknúť tovarov a služieb. Dnes je už skutočnosť iná.. Dozvedáme sa len prostredníctvom našich členov, že na niektorých úradoch už dochádza k šetreniu, ale na zamestnancoch," povedala odborová predáčka vo verejnej správe Milena Rácová.

Ušetrené peniaze si však štát nenechá. Chce z nich platiť mzdy učiteľov a prilákať nové zdravotné sestry.

Téme sa venoval Tomáš Velecký.


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mzdy

Dôležité udalosti