Etická komisia poriadne naložila Trnkovi: Verejne klamal a nepôsobil reprezentatívne

Etickej komisii sa nepáčil Trnkov outfit ani prostredie, v ktorom nakrúcal rozhovor pre televíziu Markíza.

Verejne klamal a nepôsobil reprezentatívne. Etická komisia prokuratúry zverejnila detaily svojho rozhodnutia v prípade Dobroslava Trnku. Bývalý najsilnejší muž prokuratúry porušil viacero etických zásad. Toto stanovisko je jedným z podkladov pre disciplinárnu komisiu. Trnkovi hrozí vyzlečenie z talára pre nahrávky a rozhovor, ktoré súvisia s Marianom Kočnerom.

Bývalý generálny prokurátor sa pred disciplinárnu komisiu dostal po tom, čo médiami preletela nahrávka jeho údajného rozhovoru s Mariánom Kočnerom.

Súvisiaci obsah

Trnka následne poskytol televízii Markíza exkluzívny rozhovor, v ktorom na nahrávku reagoval.

„Čo chcete odo mňa počuť? Keď vám teraz donesiem desať takých nahrávok?" Takto odpovedal Trnka na naše otázky.

Práve za tento rozhovor a tvrdenia o prepustení Jozefa Majského z väzby si Trnka vyslúžil disciplinárku. Pojednávanie však v júni prerušili, chceli ešte počuť názor na celú kauzu od etickej komisie prokuratúry, tá vo veci rozhodla jednomyseľne.

„Etická komisia prokuratúry konštatovala porušenie pravidiel prokurátorskej etiky spočívajúcom v porušení dôveryhodnosti a dôstojnosti prokurátora," povedal ešte pred mesiacom predseda etickej komory Rastislav Remeta.

Teraz je už známe kompletné stanovisko komory. Zverejnili ho na webe generálnej prokuratúry. Ukazuje, že Trnka porušil etické pravidlá celkovo v štyroch bodoch. Rozhovor bol podľa komisie neprimeraný postaveniu prokurátora. Poukazujú jednak na prostredie i na Trnkov outfit.

„Zo stanoviska vážnosti tohto verejného vystúpenia v celoštátnej televízii vôbec nezodpovedalo zvolené miesto, zovňajšok prokurátora, forma a okolnosti poskytnutého rozhovoru," píšu v stanovisku.

Podľa etickej komisie na tom nič nemení ani to, že poskytol rozhovor v čase svojho služobného voľna. Oveľa väčším problémom je to, že Trnka mal klamať o tom, ako to bolo s prepustením z väzby Jozefa Majského, dnes už odsúdeného v kauze tunelovania nebankoviek.

„Pri tomto rozhovore verejne prezentoval nepravdivé tvrdenia týkajúce sa trestnej veci obžalovaného J.M.," píše komisia.

Trnka tvrdil, že ho v tejto súvislosti kontaktovala krajská prokuratúra, no pravdou vraj je, že tak konal na vlastnú päsť. A Majského z väzby v roku 2004 prepustili na jeho pokyn.

Oslovili sme Trnkovu právnu zástupkyňu. Závery etickej komisie nechcela komentovať. Bývalý šéf prokuratúry považuje nahrávku s Kočnerom za falzifikát a kompilát.

Etická komisia jej obsah neposudzovala, s tým, že v tomto prípade prebieha vyšetrovanie. Stanovisko etickej komisie by malo byť jedným z kľúčových podkladov pri rozhodovaní o tom, či Trnka príde alebo nepríde o talár.

Disciplinárka s Trnkom bude pokračovať 4. septembra, v tento deň by mohol padnúť už aj verdikt. Okrem toho čelí bývalý generálny prokurátor aj trestnému stíhaniu, obvinili ho za to, že tajil nahrávku gorily.

Téme sa venoval René Medzihradský.


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti