Kremnica je plná pokladov, poznáte ich všetky?

Najznámejšia je mincovňa, ktorá funguje dodnes.

Historické banské mesto spojené s najcennejším drahým kovom. Úplne oprávnene sa hrdí pomenovaním "zlatá Kremnica". Malé mesto v strede Slovenska je výborným tipom na výlet. Kremnica a jej okolie ponúka pestrú zážitkovú "všehochuť".

Zlato sa s Kremnicou spája približne tisíc rokov. Odvtedy sa svetom šíri aj chýr o bohatstve tunajších baní. Skutočný rozmach ťažby zlata v Kremnici prišiel v 14. storočí a v roku 1328 tu vznikla kráľovská mincovňa, ktorá v stredoveku razila slávne dukáty.

Mincovňa funguje dodnes ako jeden z najstarších neustále vyrábajúcich podnikov sveta.

Potulky Kremnicou ponúkajú toho naozaj mnoho. Ak chcete niečo mimoriadne ľúbivé a skvostné, ste na správnej adrese. Nachádza sa tam napríklad Múzeum gýču, výškové budovy nazývané Londýn a bytovky prezývané Kórea.

V Kremnici tak zažijete nevšedné cestovanie z miesta na miesto, ale aj putovanie v čase. V okolitých horách je v skale vytepaný tajuplný nápis. Jeho vek je záhadou. Podľa niektorých je starý až 1700 rokov. Bola by to senzácia, ktorá by znamenala, že písmo na našom území používali ľudia dávno pred príchodom Cyrila a Metoda.

Čo ešte ponúka slávna Kremnica sa dozviete z reportáže Ľuba Fronka.


KREMNICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.