Nehnuteľnosti krok od bubliny: Ceny prudko narástli ako pred vypuknutím krízy v roku 2008

Škôlky nemajú dostatok miesta pre stovky detí.
Zdroj: TV Markíza

Prasknutie bubliny nimi následne zatriaslo v základoch.

Vírus - nevírus, ceny nehnuteľností vystrelili do rekordných výšin. Počas najväčšej pandemickej krízy v apríli, máji a júni zdražel každý štvorcový meter v priemere takmer o 60 eur. Analytici po prvýkrát od hospodárskej krízy posunuli ceny bývania do hladiny rizikové. Investície do nehnuteľností delí už iba krok k realitnej bubline.

Optimisti si môžu povedať, že realitný trh pandémia nijak nepoznačila. Práve naopak, ceny išli hore a to o dvojciferné číslo. V druhom kvartály medziročne zdraželi nehnuteľnosti o 11,2 %. Takto výrazné dvojciferné zdraženie sme zažili naposledy pred vypuknutím veľkej hospodárskej krízy v roku 2008. Vtedy, v čase najväčšej bubliny, však išli ceny nehnuteľností hore až o vyše 30%.

Prasknutie bubliny v 2008 zatriaslo cenami v základoch. Nehnuteľnosti strácali svoju hodnotu. Teraz analytici podobný prepad cien neočakávajú. Byty a domy by podľa prognóz zlacňovať nemali.

Hoci sú ceny bývania v rizikovom poli, banky nestratili apetít a úvery ponúkajú aj naďalej. No pokiaľ budú úrokové sadzby nízke, tak aj ľudia budú strácať zábrany a zadlžovanie bude stále vysoké.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka:


BRATISLAVA/markiza.sk, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nehnuteľnosť

Dôležité udalosti