Kysuce stále viac trápia povodne, dôvodom je veľká ťažba dreva. Ochranári prišli s riešením

Požiar.
Zdroj: TV Markíza

V rámci projektu upravili aj zvážnice.

Zavlažujú zem. Na Kysuciach v posledných rokoch vzniká čoraz viac povodní najmä pre veľmi veľkú ťažbu smrekového dreva napadnutého lykožrútom. Ochranári so štátnymi lesmi sa preto spoločne pustili do zadržiavania vody na Kysuciach. Na území veľkom stovky hektárov kopú jamy a dúfajú aj vo vznik mokradí.

Ľudí na Kysuciach aj tento rok potrápili prívalové dažde. Na vyrúbaných holinách vtedy voda berie do obcí a miest aj pôdu z lesa.

„My ako mesto nemáme nejaké prostriedky na to aby sme vedeli reagovať. Samozrejme využívame naše ťažké mechanizmy na uvoľnenie nejakých zakliesnených oblastí v riečiskách a podobne," povedal hovorca mesta Čadca Marián Kráľ.

Pracovníci štátnych lesov v Čadci zmapovali a vytipovali najpotrebnejšie zádržné miesta. Následne, dobrovoľníci zo združenia Alcedo a ochranári z Valašského Meziřičí, dali na svahoch vykopať jamy spojené vyhĺbenými cestičkami. Z tých väčších sa postupne voda vlieva do menších.

V rámci projektu upravili aj zvážnice. Do cesty zapravili drevené zádržky, ktoré počas prívalových dažďov regulujú vodu.

Les je najdôležitejší zadržiavač vody v krajine. Keďže ich ale lykožrút vo veľkom ničí, treba podľa ochranárov prírode pomáhať. Preto chcú postupne prekopať ďalšie jamy s cestičkami pre vodu.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Gadušovej.


Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

KYSUCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lykožrút

Dôležité udalosti