Zase raz prišli nepríjemné signály

Tvár
Zdroj: Shutterstock.com

Pribúdajú správy, že ekonomika nerastie podľa očakávaní.

Úvod aktuálneho týždňa priniesol ďalšie signály, že ekonomika nerastie podľa plánov.

Mimoriadne úspešné Nemecko, ktoré patrí medzi najväčších svetových exportérov, zaznamenalo v máji prepad vývozu do zahraničia. Medziročne síce vzrástol o 4,3 percenta, ale oproti aprílu sa zmenšil o 1,1 percenta, zatiaľ čo analytici očakávali zníženie len o 0,4 percenta.  

Zároveň Nemci zažili v máji najprudší prepad priemyselnej produkcie za viac než dva roky - oproti apríli padla o 1,8 percenta (medziročne vzrástla o 1,3 percenta, ale analytici počítali s rastom až o 3,8 percenta).

Na vine je vraj slabšie stavebníctvo a "geopolitické faktory".

Nedobre aj inde

Problémy doľahli aj na jednu z najúspešnejších firiem na planéte - juhokórejský Samsung. Zisk v 2. štvrťroku klesol na najnižšiu úroveň za dva roky - medziročne padol o 24 percent na 7,2 bilióna wonov (5,23 miliardy eur).

Samsung vraj stráca pozíciu na čínskom trhu, odkiaľ ho vytláčajú lacnejšie značky, ako sú Lenovo či Huawei.

Vedenie firmy pripisuje slabší zisk aj posilneniu kórejského wonu, ktoré skresalo jeho príjmy zo zahraničia. Začiatkom júla dosiahol kurz wonu oproti doláru šesťročné maximum.

Potvrdením, že svetová ekonomika nerastie podľa predstáv, sú aj vyhlásenia šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeovej.

Na konferencii v Aix-en-Provence síce ubezpečovala, že ekonomika bude rásť, ale zrejme nie až tak, ako si to finančníci s politikmi naplánovali.

"Globálna aktivita sa zvyšuje, ale tempo rastu hospodárstva môže byť nižšie ako sme pôvodne očakávali, pretože rastový potenciál je slabší a investície zostávajú utlmené," vyhlásila Lagardeová.

Ešteže dobré zvesti vyslali aspoň USA. Napriek utlmovaniu "tlačenia" peňazí vzniklo viac nových pracovných miest (288-tisíc) a nezamestnanosť klesla na 6,1 percenta (u nás 12,8 percenta).

Zdroj: Shutterstock.com
   

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti