Prišla ďalšia veľká vlna komárov? V tomto regióne s nimi bojujú už dva mesiace

Názory sa rôznia, ľudia sú už však zúfalí.

Bratislava a okolie od polovice júna bojovali s premnoženými komármi. Mnohí starostovia, hlavne zo Záhoria, hovorili o kalamitnom stave a žiadali pomoc od štátnych orgánov. Situácia sa na niektorých miestach neupokojila ani po dvoch mesiacoch. Na nevydržanie je to vraj opäť od začiatku augusta.

„Komáre trápia ľudí už dva mesiace. Po poslednom zdvihnutí rieky Morava na začiatku augusta je to neúnosné. Bolo by potrebné, aby predseda vlády a minister životného prostredia prišli sem. Keby im komáre sadali na tvár, tak by sa sami fackali. Nič iné si nezaslúžia," svojrázne okomentoval katastrofálnu situáciu starosta obce Vysoká pri Morave Dušan Dvoran.

BSK situáciu monitoruje, komáre sú vraj už na ústupe

Situáciu monitoruje aj Bratislavský samosprávny kraj, ktorý priznáva, že niektoré lokality sú problematické, ale vo všeobecnosti ide o bežný stav. Zároveň prízvukuje, že problematika komárov je primárne v kompetencii obcí.

„Aktuálnu situáciu na Záhorí ovplyvňujú viaceré faktory. Momentálne je najväčší výskyt domových druhov komárov, ktoré sa vyvíjajú v intraviláne obce, či už v sudoch na zachytávanie dažďových vôd, skládkach odpadu, miskách pod kvetináčmi a pod. Nezanedbateľnou časťou v populácii komárov sú aj lesné druhy, ktoré sa vyvíjajú najmä v korunách stromov," vysvetlila hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Výskyt dospelých jedincov na území Záhoria je stále markantný, avšak vplyvom počasia (aktuálnych búrok) sa ich početnosť pomaly znižuje. V porovnaní so situáciou na začiatku júna môžeme aktuálne hovoriť o bežnom výskyte pre dané obdobie a územie," dodala.

Napriek zlepšujúcej sa situácii BSK robí neustály monitoring územia a zabezpečuje prípadné hubenie lariev.

„Na základe Správy z monitoringu, ktorú vypracovala zazmluvnená odborníčka z 10. 8. 2020, bola aplikovaná biologická látka do liahnísk s výskytom lariev komárov - lokalita mŕtveho ramena Moravy pri obci Suchohrad, lokalita bezmenného potoka v obci Vysoká pri Morave na ulici Stromová a na lokalite Devínskeho jazera. Monitoring liahnísk zabezpečuje okrem zazmluvnenej odborníčky aj sieť dobrovoľníkov z každej obce, s ktorými BSK spolupracuje," upresnila Forman.

V praxi by to malo znamenať, že kalamitné druhy sú na ústupe, keďže už dlhšiu dobu neprišlo k vyliatiu rieky Morava. Zmapované liahniská v obciach na Záhorí sú tak podľa BSK všetky vyschnuté alebo bez prítomnosti lariev.

Bratislava už neregistruje zvýšený stav komárov

Ako na Záhorí, tak ani v hlavnom meste nebola v júni priaznivá situácia. Teraz už magistrát na svojom území neregistruje zvýšený stav komárov. Aj Bratislava robí pravidelný monitoring.

„Počas terénneho prieskumu v priebehu minulého týždňa nebol zistený zvýšený stav aktívnych liahnísk, a teda nebolo potrebné objednávať dezinsekčný zásah BTI. Za posledný týždeň naši odborníci zmonitorovali 18 rôznych lokalít, ktoré nepreukázali nadhodnotové limity lariev komárov," uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Nové liahniská magistrát nezaznamenal ani v najkritickejších lokalitách, ako sú územia Moravy v Devíne a Devínskej Novej Vsi, taktiež na území Veľkého Zemníka, Rusoviec.

Kompetentní však naďalej varujú, že niektoré časti postihnutých území sa nachádzajú v piatom stupni ochrany prírody, kde nie je možné aplikovať žiadny druh postreku a komáre sa tam môžu nekontrolovateľne množiť. Aj preto nie je možné úplne eliminovať populáciu komárov.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Komáre

Dôležité udalosti