Medzi najlepšími univerzitami sveta sa objavila iba jedna slovenská

2102_Oteckovia_21_02_P30_s05e30_dnes_17_55__12___Voyo.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Je to najlepšie hodnotenie našej univerzity za posledné tri roky.

V tohtoročnom hodnotení Šanghajského rebríčka najlepších vysokých škôl na svete sa ako jediná slovenská univerzita umiestnila Univerzita Komenského v Bratislave.

Od roku 2017 sa najväčšia slovenská univerzita v tomto rebríčku umiestnila najlepšie, a to na zdieľanom 601. - 700. mieste.

Z Česka sa v rebríčku umiestnilo sedem univerzít, najlepšie hodnotili pražskú Univerzitu Karlovu. V roku 2018 sa okrem UK do rebríčka na delenom 801. až 900. mieste dostala aj Slovenská technická univerzita v Bratislave.

"Od roku 2017 sa UK umiestnila v tomto rebríčku najlepšie a polepšila si o dva stupne, čo predstavuje 100 až 200 miest," uviedla univerzita na svojom webe.

Rektor berie rebríček s rezervou

Podľa rektora Mareka Števčeka akademické rebríčky sú len orientačným znakom kvality univerzít. Umiestnenie vždy závisí od konkrétnych kritérií, takže rebríčky berieme s rezervou.

"Napriek tomu som hrdý, že UK opäť potvrdila svoje postavenie a ako jediná slovenská univerzita v tomto hodnotení patrí medzi 700 najlepších svetových univerzít. Vo svete existuje niekoľko desiatok tisíc univerzít, takže odhadujeme, že patríme medzi dve percentá najlepších," povedal dodajúc, že cieľom je zlepšovať kvalitu výučby a vedy.

Zdroj: TASR

"Z pohľadu vzdelávania sme za ostatný rok urobili značný pokrok v skvalitňovaní online vzdelávania, čo nám pomáha aj pri zvládaní pandémie. V oblasti vedy zavádzame napríklad projekt inkubátora nápadov v spolupráci s komerčným sektorom vo Vedeckom parku UK, plánujeme spustiť projekt oslovujúci špičkových postdoktorandov a sme úspešní pri získavaní prestížnych európskych grantov Horizont 2020, kde sme doteraz participovali na 22 projektoch," dodal Števček.

Rebríček akademického hodnotenia svetových univerzít známy ako Šanghajský rebríček sa zameriava predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií. Na hodnotenie svetových univerzít využíva šesť ukazovateľov.

TOP 10 svetových univerzít

Tento rebríček sa zameriava predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií. Na hodnotenie svetových univerzít využíva šesť ukazovateľov: absolventi i zamestnanci nštitúcie, ktorí získali Nobelovu cenu alebo Fieldsovu medailu; počet najviac citovaných výskumníkov; počet publikácií vo vedeckých časopisoch a počet publikácií indexovaných v Social Science Citation Index alebo v Social Citation Index-Expanded

Zdroj: harvard.edu

Tohtoročný Šanghajský rebríček hodnotil viac ako 2 000 svetových univerzít, publikovaný zoznam obsahuje tisícku najlepších. Najlepšou univerzitou sveta je podľa rebríčka Harvardova univerzita. Medzi desiatimi najlepšími univerzitami je teda celkom osem z USA a dve z Veľkej Británie. Prvou európskou univerzitou je na 14. mieste francúzska Paris-Saclay University a na 20. mieste švajčiarska ETH Zurich

1. Harvard University
2. Stanford University
3. University of Cambridge
4. Massachusetts Institute of Technology (MIT)
5. University of California, Berkeley
6. Princeton University
7. Columbia University
8. California Institute of Technology
9. University of Oxford
10. University of Chicago

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček škôl

Dôležité udalosti