Bieloruský veľvyslanec na Slovensku rezignoval

Kanye West
Zdroj: slovakia.mfa.gov.by

Výzvu k situácii v Bielorusku podpísalo 58 koaličných poslancov.

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa sa rozhodol, že rezignuje na svoju funkciu, informuje o tom portál news.tut.by .  Bol jedným z prvých bieloruských diplomatov, ktorý verejne podporil na videu demonštrantov v Minsku.

"Je to logický krok, pretože som bol menovaný súčasným prezidentom a predpokladá sa, že musím presadzovať ním určenú politiku. Ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že občianska pozícia vyjadrená v mojom vyhlásení presiahla tento rámec," povedal pre portál.

 Na bieloruskom ministerstve zahraničných vecí spravodajskému serveru spresnili, že rozhodnutie o zbavení funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca prijíma osoba, ktorá ho aj vymenovala, teda hlava štátu. Platí to aj vtedy, keď požiada o uvoľnenie veľvyslanec samotný - musí byť podpísaný výnos. Zatiaľ rozhodnutie o uvoľnení Igora Leščeňu z funkcie podpísané nebolo, pripomína portál. 

Leščena pracuje na bieloruskom ministerstve zahraničných vecí od roku 1994, kde pôsobil v rôznych funkciách a ako veľvyslanec pôsobil vo viacerých krajinách. V rokoch 2002 až 2006 bol Lukašenkovým poradcom pre zahraničnú politiku a ekonomiku. Na Slovensku je ako diplomat od roku 2016.

Reakcia prezidentky, ministra a výzva poslancov

K situácii v BIelorusku sa vyjadrila na sociálnej sieti aj prezidentka Zuzana Čaputová. Považuje za správne a za potrebné vyjadriť podporu všetkým, ktorí sa v Bielorusku postavili za obhajobu základných demokratických práv a slobôd, aj za cenu vlastnej bezpečnosti, zdravia, či dokonca života.

"Násilie, ktoré bolo použité voči tým, ktorí prejavili odvahu nesúhlasiť so súčasným režimom, nesmie zostať nepovšimnuté. Je našou spoločnou mor álnou povinnosťou, ako členov EÚ a demokratického spoločenstva krajín, jasne sa ohradiť voči represáliám bieloruského režimu. A to aj prijatím opatrení voči tým, ktorí stoja za nariadením a použitím násilia a manipuláciou výsledkov prezidentských volieb," konštatovala.

Vyjadrenie k situácii v Bielorusku

Občania Bieloruska vyšli do ulíc, aby slobodne vyjadrili svoj názor. Odpoveďou režimu bolo násilie, zatýkanie a prenasledovanie. Považujem za správne a za potrebné vyjadriť podporu všetkým, ktorí sa v Bielorusku postavili za obhajobu základných demokratických práv a slobôd, aj za cenu vlastnej bezpečnosti, zdravia, či dokonca života. Násilie, ktoré bolo použité voči tým, ktorí prejavili odvahu nesúhlasiť so súčasným režimom, nesmie zostať nepovšimnuté. Je našou spoločnou morálnou povinnosťou, ako členov Európskej únie a demokratického spoločenstva krajín, jasne sa ohradiť voči represáliám bieloruského režimu. A to aj prijatím opatrení voči tým, ktorí stoja za nariadením a použitím násilia a manipuláciou výsledkov prezidentských volieb. Občania Bieloruska majú nespochybniteľný nárok na to, aby si mohli slobodne zvoliť, kto bude stáť na čele ich štátu. A tak ako my tu doma, aj Bielorusi majú nespochybniteľné právo na prejavenie vlastného názoru.

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Utorok 18. augusta 2020

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Občania Bieloruska majú nespochybniteľný nárok na to, aby si mohli slobodne zvoliť, kto bude stáť na čele ich štátu. A tak ako my tu doma, aj Bielorusi majú nespochybniteľné právo na prejavenie vlastného názoru.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok zareagoval na rozhodnutie bieloruského veľvyslanca rezignovať. Podľa jeho slov bežne nie je praxou vyjadrovať sa k personálnym rozhodnutiam iných štátov, ale v tomto prípade je však situácia iná.

„ Vzhľadom na jeho predchádzajúce politické vyhlásenie, kritizujúce postup bieloruského vedenia, ktoré až doteraz zastupoval, je to logický krok. Ako sme už povedali, vyjadruje závažnú politickú situáciu v jeho štáte a registrujeme aj to, že v bieloruskej zahraničnej službe nejde o ojedinelý prípad," vyhlásil.

Výzvu s názvom Stojíme za slobodným Bieloruskom podpísalo 58 poslancov zo všetkých koaličných klubov. Vo vyhlásení odmietli výsledky zmanipulovaných volieb v Bielorusku, odsúdili tiež násilie, ktoré rozpútal režim Alexandra Lukašenka, pričom vyzvali na zastavenie násilia. Podporujú tiež pokojné protesty demokratických síl.

Poslanci sú presvedčení, že sú potrebné aj ďalšie koordinované kroky v rámci EÚ. Vyhlásenie podľa Dostála podpísalo aj deväť slovenských europoslancov zo strán SaS, OĽANO, Progresívne Slovensko, Spolu a KDH.

Poslanci tiež ocenili postoj slovenského rezortu diplomacie, ako aj prezidentky Zuzany Čaputovej. Výzvu chcú v utorok odovzdať na bieloruskom veľvyslanectve v Bratislave. Dostál zároveň ocenil, že Leščeňa podal žiadosť o uvoľnenie z funkcie. Vlády a orgány EÚ by mali podľa vyhlásenia podniknúť "reálne kroky proti ďalšiemu porušovaniu ľudských práv zo strany diktátorského režimu prezidenta Lukašenka".

Predseda výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí) skonštatoval, že situácia sa nedá vyriešiť novými voľbami pod palcom Lukašenka. Bieloruský prezident podľa neho hrá na čas. Dodal, že EÚ by mala zaujať jasný postoj.

"V situácii, keď je tu tendencia medzi mnohými krajinami EÚ hľadať za každú cenu nejakú stabilitu, si myslím, že treba jasne komunikovať. V tejto situácii ide o jednoduchý princíp, ľudia majú mať právo vybrať si svojho lídra slobodne," doplnil Valášek.

EÚ by mohla podľa neho vyslať napríklad dôveryhodného emisára na sprostredkovanie širšej dohody nielen medzi lídrami v krajne, ale aj medzi okolitými krajinami, "ktoré majú záujmy v Bielorusku, aby bol vytvorený tlak na prezidenta Lukašenka, aby odišiel".

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti