Vznikne pre odluku cirkvi od štátu roztržka v koalícii? Koaliční partneri poslali SaS štipľavý odkaz

Cestujúci v čínskom Pekingu.
Zdroj: TASR

Táto téme sa cyklicky vracia už takmer tri desaťročia.

Odluka cirkvi od štátu. Téma, ktorá sa cyklicky vracia už tridsať rokov. Tentoraz sa diskusiu snaží otvoriť koaličná strana SaS. Nebude to mať však jednoduché, už v zárodku sa totiž voči tomu vyhranili ostatní koaliční partneri.

„Riešením odluky cirkvi od štátu by bolo financovanie cirkví prostredníctvom dobrovoľných príspevkov občanov. Za najvhodnejší model financovania cirkví považujeme asignačný model v prospech registrovanej cirkvi z dane z príjmov občanov,“ uviedla strana SaS na sociálnej sieti.

V praxi by to znamenalo, že by sa daňovník sám rozhodoval, či chce alebo nechce cirkev podporiť. Podľa liberálov by tento model vychádzal priamo z Ústavy, ktorá definuje Slovensko ako nábožensky neutrálny štát.

Kosa na kameň však narazila už pri koaličných partneroch. Vôbec sa im nepozdáva, že sa táto téma vôbec otvára. Kritizujú aj spôsob komunikácie.

„Odluka cirkvi od štátu je mimoriadne citlivá otázka, pri ktorej by sa mali akékoľvek zmeny robiť až po poctivej celospoločenskej diskusii. Spôsob, kedy SaS akúkoľvek cirkev (ako spoločenstvo veriacich), vyhlási najprv de facto za príživníkov, je najhorší možný spôsob ako poctivú diskusiu začať. Až mám pocit, že ani nejde o odluku samotnú, ale prvoplánový marketing využívajúci najprízemnejšie pudy,“ napísal na sociálnej sieti predseda vlády Igor Matovič.

Podobný názor zastávajú aj v ostatných dvoch koaličných stranách.

„Kultúrno-etické otázky, ktoré by mohli vnášať napätie do koalície, hnutie SME RODINA nebude otvárať. Nechápeme, prečo týmto spôsobom pán Sulík komunikuje,“ napísala nám hovorkyňa hnutia Linda Tribusová.

Predsedníčka Za ľudí zasa odluku nevníma ako prioritný problém, ktorý musí táto vláda riešiť. Argumentuje aj tým, že o tejto téme sa nepíše ani vo vládnom programe.

„Slovensko aktuálne trápia úplne iné problémy a pre stranu Za ľudí je prioritou zlepšenie nášho zdravotníctva, školstva, musíme zreformovať justíciu, oživiť našu ekonomiku a naštartovať rozvoj regiónov. Programové vyhlásenie vlády, presne definuje priority tejto vlády a táto medzi nimi nie je,“ reagovala pre náš portál Veronika Remišová.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.