Sudca Sobolovský, ktorého Kočner v Threeme volal Slimák, prehovoril o úplatných kolegoch

Sudcovského talára sa sám vzdať nemieni a chce bojovať do konca.

Bratislavský sudca, ktorého Marian Kočner v Threeme volal Slimák, prehovoril o úplatných kolegoch. Podľa Michala Sobolovského si ešte stále talár obliekajú ľudia, ktorých policajti dodnes z ničoho neobvinili - hoci by bolo z čoho. Pre televíziu Markíza to povedal po výsluchu na polícii. Vyšetrovatelia si ho tam zavolali ako svedka.

Michal Sobolovský je sudcom štyri roky. Aktuálne má pozastavený výkon funkcie. Rieši ho disciplinárny senát pre prieťahy v konaniach, nestíhal písať rozsudky.

Ako civilný sudca dostal na stôl aj tri niekoľkomiliónové zmenky, ktoré žiadal Marian Kočner preplatiť v prvom rade od Pavla Ruska, v druhom od televízie Markíza. Rozhodnúť stihol v  dvoch z nich. Obe konania zastavil. Prvé pre nezaplatenie súdneho poplatku, druhé pre nepodanie návrhu žiadnej zo strán na pokračovanie v konaní.

Jeho kolegyňa zo súdu, Zuzana Maruniaková, však jednu zmenku Kočnerovi odklepla. Vtedajší predseda súdu Dušan Srogončík vraj chcel, aby postupovali v tejto veci rovnako. Ten je obvinený zo zneužívania právomocí.

„Zavolal si ma, nehovoril, ako máme rozhodnúť, ale hovoril, že máme postupovať rovnako. Aj druhýkrát mi vyčítal, že sme nepostupovali rovnako, čo sa mi zdá byť divné, takže môžete to klasifikovať tak, že mohol tam byť nejaký záujem,“ hovorí sudca.

Sobolovský vypovedal na NAKA v Bratislave vyše dve hodiny. Vyšetrovateľom porozprával o pomeroch na petržalskom súde a takisto sa zaujímali o bývalú sudkyňu Zuzana Maruniakovú a jej rozhodovanie v kauze zmenky. O tom, že sa jeho kolegyňa chystá v kauze vyniesť verdikt, Sobolský vraj netušil.

Na druhej strane priznal, že sa radili. Vraj je to úplne prirodzené. Pýtali sme sa ho na to, či sa mu Zuzana Maruniaková sťažovala na tlak či ovplyvňovanie v procese, lebo práve tak odôvodňuje svoje konanie v kauze zmenky. Obvinená je z prijímania úplatku a zneužívania právomocí.

„Bolo to primerané. Jej strach bol spojený s tou kauzou...,“ znela jeho odpoveď.

Sobolovský tvrdí, že jeho sa nikdy nikto z účastníkov konania ani osobne, ani sprostredkovane nesnažil ovplyvňovať. Pred vyšetrovateľmi prehovoril aj o ďalších kolegoch, o ktorých má údajne informácie, že berú úplatky za rozhodnutia a doteraz stíhaní nie sú. Má ísť o sudcov z Bratislavského kraja či už civilných alebo trestných. Konkrétne mená však povedať nechcel.

„Na základe mojej výpovede môžu byť niektoré osoby, ktoré vykonávajú činnosť sudcu, znepokojení. Je známe, že niektorí sudcovia prešli na druhú strany barikády a doteraz tí sudcovia súdia. Tí sudcovia nemajú sebareflexiu, napriek tomu, že tu boli viaceré výzvy, aby odstúpili a doteraz neodstúpili, takže neviem, čo sa musí stať, aby sa vzdali svojich funkcií,“ vysvetlil Sobolovský svoje dôvody.

Na otázku, či to nie je z jeho strany nejaká pomsta, či vypočítavosť v súvislosti s jeho disciplinárnym stíhaním, odpovedal, že on to tak nevníma. Sudcovského talára sa sám vzdať nemieni a chce bojovať do konca.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza zmenky

Dôležité udalosti