Koľko vyjde rodičov začiatok školského roka? Táto suma vás určite nepoteší

Rodinný rozpočet musí počítať aj s výdavkami, ktoré prichádzajú počas celého školského roka.

Kým deti majú ešte dva týždne prázdnin a dni voľna si môžu užívať dosýta, učitelia na budúci týždeň už nastúpia do práce. Musia pre žiakov a študentov pripraviť školy, pretože tento rok bude začiatok školského roka iný.

Dôvodom je situácia v súvislosti s koronavírusom. Minister školstva Branislav Gröhling už zverejnil opatrenia, ktoré musí každá škola pripraviť.

Začiatok školského roka je záťažou aj pre rodičov, najmä pre rodinnú peňaženku. Ak nemáte doma žiaka, ktorý si dáva na veci pozor, musíte čo-to nakúpiť. Najhoršie sú na tom asi rodičia prváčikov, ktorí musia kúpiť najviac školských pomôcok - zošity, perá, výkresy, ale aj úbor na telocvik či farbičky na výtvarnú. Tieto pomôcky zoberú z rodinného rozpočtu aj niekoľko stoviek eur.

Náklady si treba rozložiť

Rodičia musia počítať aj s tým, že musia zaplatiť školné, stravné lístky, dopravu, krúžky či vreckové. Odborník na financie Matej Kovařík prezradil pár rád, ako si rodiča poradia s budúcimi výdavkami, ale čo najmenej utrpel rodinný rozpočet.

„Nevrhajte sa do nakupovania školských potrieb bezhlavo, časovo si ich rozdeľte na niekoľko mesiacov a vopred si pripravte zoznam školských pomôcok, oblečenia a ďalších vecí súvisiacich s nástupom do školy. Rodič by mal počítať aj s určitou rezervou a sumu navýšiť o 20 percent," hovorí.

Prečítajte si aj: Začína sa škola, rodičia by mali myslieť na päť dôležitých vecí

V súvislosti so školskými pomôckami zvyknú školy dať rodičom zoznam vecí, ktoré ich ratolesti budú na vyučovaní potrebovať. Podľa Kovaříka základný nákup, najmä ak máte doma prváčika, sa môže vyšplhať na viac ako 200 eur.

Prvák vs. starší školák

Kým rodičia prváčikov musia kúpiť všetko nové, žiaci vo vyšších ročníkoch používajú pri vyučovaní aj veci z predchádzajúcich rokov. Postupne ako sa minú, im ich rodia dopĺňajú.

Ako hovorí Kovařík, neznamená to, že stoja menej, skôr naopak Starší školáci majú síce menej pomôcok, ale zvyčajne drahších, nehovoriac o oblečení. Nevyhnutnosťou pre dnešných školákov je osobný počítač s prístupom na internet či mobil.

Odborník za správne taktiež považuje, aby rodičia začali s finančným vzdelávaním svojich detí čo najskôr. Ideálne je začať už pri prváčikoch, mali by dostávať týždňové vreckové od eura až do troch.

„Pravidelné vreckové navyše ponúka rodičom výchovné výhody, pretože deti pri ňom pochopia hodnotu peňazí, učia sa správne hospodáriť a stávajú sa samostatnými," dodáva Kovařík.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti