Čo je depresia a aké druhy existujú? Dôležité je nepodceňovať príznaky

Lekári evidujú šesť najčastejších druhov depresie.

Ľudia sa často vyjadrujú, že sú v depresii. V podstate je to však veľmi zavádzajúce a všeobecné vyjadrenie. Niektorí ju pokladajú za chronický smútok, bláznovstvo či zatemnenie mysle.

Z lekárskeho hľadiska je depresia definovaná ako porucha nálady, ktorá vedie k strate záujmu o bežné veci a radosti. Ide o dlhotrvajúcu poruchu psychiky prejavujúcu sa patologickým smútkom a zmenou nálady.

Podľa lekárov a ich skúseností existuje šesť najčastejších typov depresií.

Veľká depresívna porucha

Hlavná depresívna porucha je charakterizovaná celou radou kľúčových prvkov, medzi ktoré patrí depresívna nálada, nezáujem o bežné činnosti, kolísanie telesnej hmotnosti, porucha spánku, neustála únava, pocity viny a bezmocnosti, problém so sústredením či myšlienky na smrť a samovraždu.

Prečítajte si aj: Cukrovka, jej symptómy, druhy a komplikácie

Veľká depresívna porucha je pritom diagnostikovaná potom, čo jedinec trpí niektorým z príznakom dlhšie než dva týždne.

Chronická depresia

Dystýmia je chronická porucha nálady známa ako pretrvávajúca depresívna porucha. Predstavuje pocity smútku, stratu záujmu a radosti, zmenu chuti k jedlu, problémy s koncentráciou, hnev a podráždenie, nízke sebavedomie, nedostatok energie, ale aj narušenie spánkového cyklu po dobu dvoch rokov.

Aj keď príznaky nie sú tak dôležité ako pri veľkej depresívnej poruche, bývajú všadeprítomné a dlhodobé. Ako v predošlom prípade si tento stav žiada lieky a psychoterapiu.

Zdroj: Photographee.eu/shutterstock.com

Bipolárna porucha

Bipolárna porucha je porucha nálady charakterizovaná obdobím abnormálne zvýšenej nálady známej ako mánia.

Tieto obdobia môžu byť mierne alebo naopak extrémne, vyžadujúce hospitalizáciu. Okrem depresívnej nálady a výrazne zníženého záujmu o aktivity majú ľudia s bipolárnou poruchou často radu fyzických a emocionálnych symptómov, ktoré môžu zahŕňať únavu, nespavosť, beznádej, nerozhodnosť, dezorientáciu či nevysvetliteľné bolesti.

Prečítajte si aj: Aké ochorenia vás v lete ohrozujú? Pozor si dávajte hlavne na zákernú baktériu

Riziko samovraždy je pri bipolárnej poruche asi 15-krát vyššie ako u bežného zdravého človeka.

Popôrodná depresia

Tehotenstvo môže rozhodiť hormonálnu hladinu, ktorú môžu často ovplyvniť aj náladu u žien. V súčasnej dobe ženy s popôrodnou depresiou často sprevádza aj podráždenosť, plačlivosť, ťažké výkyvy nálad, sociálne vyčlenenie, problémy s prijatím dieťaťa, halucinácie, záchvaty paniky, myšlienky na poranenie seba alebo potomka.

Pokiaľ sa tento stav nelieči, môže trvať až rok. Nutné sú antidepresíva, odborné poradenstvo a hormonálna terapia.

Zdroj: Reflex

Sezónna afektívna porucha

Pokiaľ zažívate v zimných mesiacoch depresiu, trápi vás ospalosť a priberanie na váhe, avšak v lete tieto poruchy nemávate, môžete trpieť stavom známym ako sezónna afektívna porucha. Lieči sa svetelnou terapiou.

Atypická depresia

Atypická depresia predstavuje akoby poruchu klasickej formy.

Atypická depresia sa prejavuje nadmernou chuťou na jedlo či nadmernej potrebe spánku. Všetky ľudské túžby sú v XXL prevedení. Atypická depresia je v skutočnosti bežnejšia, než názov napovedá, a taktiež vyžaduje antidepresíva, píše bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.