Najvyšší súd rozhodol: Jankovská aj Cviková zostávajú vo väzbe

Obvinili ich v súvislosti s akciou Búrka.

Sudkyňa Denisa Cviková a bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská zostávajú vo väzbe. Rozhodol o tom Senát 5T Najvyššieho súdu (NS) SR na dnešnom neverejnom zasadnutí.

Súd zamietol žiadosť Cvikovej o prepustenie z väzby na slobodu. "Na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu dospel k záveru, že u nej dôvod kolúznej väzby nepominul," informovala NS SR Alexandra Važanová.

Súčasne zamietol aj sťažnosť Jankovskej. "Na rozdiel od prvej námestníčky generálneho prokurátora dospel k záveru, že trestné stíhanie pre skutky kvalifikované ako prijímanie úplatku a účastníctvo na trestnom čine zneužívania právomoci verejného činiteľa je opodstatnené a dôvody kolúznej a preventívnej väzby rovnako u nej naďalej pretrvávajú," dodala Važanová.

ŠTS v Banskej Bystrici 5. augusta rozhodol, že Jankovská, ktorá je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku v kauze Búrka, zostáva vo väzbe. Teraz to potvrdil aj NS.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD je obvinená v kauze Búrka z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Urobiť tak mala v kauze jednej z televíznych zmeniek, keď inštruovala sudkyňu Okresného súdu Bratislava V Zuzanu Maruniakovú, aby rozhodla v prospech Mariana Kočnera.

Ten bol neskôr za falšovanie tých istých zmeniek neprávoplatne odsúdený spolu s exriaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom na 19-ročný trest odňatia slobody.

Sudkyňa Cviková, ktorá je obvinená z prijímania úplatku, sa v kauze mala tiež angažovať. Maruniakovej mala na pokyn bývalej štátnej tajomníčky pomáhať s vypracovaním rozsudku napriek tomu, že nemala formálne s prípadom nič spoločné. Osobne bola prítomná aj na vynesení rozsudku napriek tomu, že pracovala na inom bratislavskom súde. Vo väzbe sú od marca tohto roka.

V kauze Búrka bolo obvinených z rôznej korupčnej trestnej činnosti 18 osôb, z toho 13 sudcov. Proti množstvu z nich svedčí bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava I Vladimír Sklenka, ktorému vzhľadom na spoluprácu odložila polícia vznesenie obvinenia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti