O výške odškodného za smrť príbuznej vyjednávajú ako na trhu už roky. Nemocnica vinu odmieta

Záber z videa.
Zdroj: rodinný archív

Sudca na utorkovom pojednávaní vyjadril predbežný právny názor.

O výške odškodného za smrť 54-ročnej pacientky vyjednávajú ako na trhu. Bardejovská nemocnica zodpovednosť odmieta, no s pozostalými sa chce dohodnúť mimosúdne. Aká suma nemajetkovej ujmy je však primeraná za smrť manželky a matky?

Pani Mária Pšenčíková by mala tento rok 60 rokov. Vnúčatá chodia už len k jej hrobu. Zomrela pred piatimi rokmi po laparoskopickej operácii žlčníka. Komplikácie nastali až po nej. Nemohla dýchať, vo vážnom stave ju previezli do košickej nemocnice, kde zomrela na otravu krvi.

Príbuzní na súde od nemocnice žiadajú vyplatenie nemajetkovej ujmy. Pre tri dcéry po 80-tisíc, manželovi 100-tisíc eur. Nemocnica ako mimosúdnu dohodu najprv ponúkla 10-tisíc eur pre každého.

Právny zástupca poškodených Pavel Labáth nám v júli povedal, že ponuku vzhľadom k závažnosti prípadu nebudú poškodení akceptovať „To, čo ponúkajú, je smiešne, len aby už to mali za sebou,“ konštatovala dcéra nebohej pacientky.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Sudca na utorkovom pojednávaní vyjadril predbežný právny názor, podľa ktorého nemocnica v tomto prípade nepochybne zanedbala zdravotnú starostlivosť. Ako adekvátne odškodné navrhol sumu okolo 30-tisíc eur pre každého poškodeného. Zástupca nemocnice chce ďalej vyjednávať a bude sa snažiť dospieť k dohode. K spomínanej sume sa nechcel vyjadriť.

Nemocnica pochybenie svojich lekárov stále odmieta. Pozostalým sa preto doteraz nikto neospravedlnil. Odškodniť ich vraj chcú len pre to, aby sa súdne konanie ďalej zbytočne nenaťahovalo. „To je paradox, každý nech si urobí názor sám. Ich zodpovednosť je jednoznačne dokázaná,“ dodal Labáth.

Bardejovská nemocnica už Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosť zaplatila pokutu vo výške 6 500 eur. Polícia dvoch jej lekárov obvinila z prečinu usmrtenia.

Prípad sleduje reportér Martin Jedinák.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.  

BARDEJOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prešov

Dôležité udalosti