Novú výšku minimálnej mzdy na budúci rok schválila aj vláda

profimedia-0500136432.jpg
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Dosiahnuť má 623 eur v hrubom namiesto pôvodne navrhovaných 620 eur.

Vláda schválila zvýšenie minimálnej mzdy od budúceho roka. Dosiahnuť má 623 eur v hrubom namiesto pôvodne navrhovaných 620 eur, a má byť teda vo výške 57 percent priemernej mzdy v minulom roku. Minimálna mzda sa zvýši z tohtoročných 580 eur.

Po novom sa upustí aj od návrhu zaviesť štartovaciu mzdu a zmení sa systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce.

Zavedený bude paušál zvýšenia vo výške 43 eur. Okrem toho sa stanoví pevná suma príplatkov za prácu. Vyplýva to z návrhu zákona o minimálnej mzde, ktorý v stredu schválila vláda.

Po tom, ako sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli, ministerstvo práce predložilo vlastné návrhy. Nakoniec sa však počas rokovania pondelkovej (24.8.) tripartity zrodil finálny návrh.

Upraví sa zavedený automat zvyšovania minimálnej mzdy a v budúcom roku má minimálny zárobok dosiahnuť 623 eur v hrubom. Suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu zamestnancom má byť 3,58 eura.

"Dosiahli sme kompromis v tom, že príplatky sa budú zvyšovať a budú vypočítané zo sumy 623 eur a budú stanovené pevnou sumou v budúcom roku," vysvetlil po rokovaní tripartity minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Zdroj: ministerstvo práce

"Ja som veľmi rád, že zamestnávatelia, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) súhlasili s tým, že hoci máme najväčšiu ekonomickú krízu v histórii Slovenska, že tým najmenej zarábajúcim zvýšime príjmy. Považujem to za príspevok ZMOS-u a zamestnávateľov k sociálnemu zmieru," povedal Krajniak s tým, že zvýšenie minimálnej mzdy podľa neho neohrozí pracovné miesta. Tiež vyčíslil, že bývalá vláda zvýšila minimálnu mzdu medziročne o 11 eur a o 14 eur.

"My sme zvýšili minimálnu mzdu hneď v prvom roku našej vlády, napriek ekonomickej kríze, o 43 eur. Počas ôsmich rokov vlády Smeru-SD zvyšovali minimálnu mzdu v priemere o 32 eur," tvrdí Krajniak s tým, že pri nižšom raste v minulosti v porovnaní so súčasným návrhom odborári neprotestovali.

"Keď v 2017 zvyšovala vláda o 14 eur, takisto odbory neprotestovali. Ale keď my zvyšujeme o 43 eur, odborom sa to zdá byť málo. Možno je to pre to, že odbory zastupujú iba 200 000 zamestnancov z dvoch miliónov zamestnaných. Ja musím brániť aj záujmy tých ľudí, ktorí nie sú organizovaní v odboroch," vyhlásil Krajniak. Na rokovaní vlády podľa jeho slov "prešiel návrh na zvýšenie minimálnej mzdy konsenzom".

 

Kritika od opozície

Predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR v pondelok odišli predčasne z rokovania tripartity pre individuálne rokovanie Krajniaka so zamestnávateľmi. Avizovali, že sa chcú obrátiť aj na odborovú centrálu v Bruseli a hovoria aj o protestoch v uliciach za vyššiu minimálnu mzdu.

Opozičný Smer-SD, ako aj niektorí nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho Krajniaka za vedenie tripartity kritizujú.

"Ja to považujem za veľmi falošné a účelové. Odborári sa od začiatku nechceli dohodnúť a od začiatku išli do rokovaní s tým, že nechcú viesť sociálny dialóg. Stretli sme sa veľakrát. Celý čas som apeloval na všetkých, že na to, aby sme dosiahli sociálny zmier, každý musí v niečom ustúpiť. Nedá sa však dohodnúť s niekým, kto iba trvá na ultimátach a vyhráža sa, že pôjde do ulíc," dodal Krajniak.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti