Štípu vás komáre? Prezradíme vám, podľa čoho si vyberajú svoje obete

V Košiciach padali veľké krúpy
V Košiciach padali veľké krúpy Zdroj: Shutterstock.com

Zaujíma ich farba oblečenia aj vaša vôňa.

Jeden komár dokáže vysať krv v množstve odpovedajúcom trojnásobku jeho váhy. V súčasnosti sú komáre tak premnožené, že trápia asi každého. Napriek tomu aj oni majú svoje preferencie, podľa ktorých si zvolia svoju korisť.

Niekoľko štúdií sa zameralo na zisťovanie vkusu komárov a či vôbec nejaký majú. A aký bol ich výsledok? Podľa portálu prostreno.cz štúdie preukázali, že komáre majú veľmi vyhradený vkus. Všímajú si farbu oblečenia, vašu vôňu a iné faktory.

Pot

Komára nesmierne lákajú zložky v ľudskom pote, hlavne kyselina mliečna. Čím viac sa potíte, tým viac ste náchylnejší k štípancom. Práve preto vás komáre skôr napadnú pri športe a práci v záhrade, ako na prechádzke.

Prečítajte si aj: Bratislava odmieta chemický postrek proti komárom, mestským častiam brániť nebude

Fyzická námaha naviac vedie k ťažšiemu dýchaniu a väčšej produkcii oxidu uhličitého, ktorú dokážu komáre rozoznať až na 30-metrovú vzdialenosť.

Tehotenstvo

Tehotenstvo je krásne životné obdobie, ktoré so sebou prináša aj určité problémy. Zvýšený počet bodnutí od komára je jedným z nich.

Tehotné ženy sú podľa štúdií až dvojnásobne viac napádané komármi ako obyčajní ľudia. Budúce mamičky totižto majú vyššiu telesnú teplotu a vydychujú viac oxidu uhličitého.

Zdroj: shutterstock/nechaevkon

Tmavé oblečenie

S rizikom svrbivého bodnutia by mali počítať aj ľudia oblečení v tmavých farbách. Práve tieto farby slúžia pre komáre ako spoľahlivý lokalizátor, ktorý v prírode ľahko nájdu. Zvoľte radšej svetlé a voľné oblečenie.

Vôňa

Tykadlá komárom neslúžia iba na hmat, ale aj k rozpoznaniu pachov. Práve preto v lete nepoužívajte krémy a vône s kvetinovou témou. Tieto vône sú pre ne veľmi lákavé a nebudete ich od seba stíhať odháňať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti