Máte už po šesťdesiatke? Hrozia vám tieto zdravotné problémy

Dievčenská skupina Girls Aloud
Zdroj: shutterstoc.com/goodluz

Dôležitá je správna životospráva a lekárske prehliadky.

Zdravie má človek len jedno, a tak by ste sa oň mali aj dostatočne zaujímať. S pribúdajúcimi rokmi sa totiž zvyšujú aj riziká zdravotných komplikácií. V nasledujúcom článku sme sa preto zamerali na zdravotné problémy, ktoré trápia ženy po šesťdesiatke.

Bolesti kĺbov

Osteoartróza sa na rozdiel od osteoporózy netýka kostí, ale kĺbov. Najčastejšie zasahuje kolenný kĺb, bedrový kĺb, kĺby rúk a chrbtice. Toto ochorenie postihuje až 40 percent šesťdesiatnikov, pričom väčšinou sú ohrozené práve ženy.

Jedným z faktorov je nadváha, pretože kilá zaťažujú kĺby. Okrem samotnej bolesti bude obmedzená vaša hybnosť a následne dochádza k úbytku svalovej hmoty spôsobenej stratou funkčnej kapacity kĺbov.

Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

Pacienti s touto chorobou by mali užívať prírodný kolagén, ktorý stimuluje imunitný systém a zabraňuje telu ničiť si vlastný kolagén. Ďalej by mali užívať látky nazývané glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, ktoré poskytujú úľavu od bolesti kĺbov, podporujú regeneráciu, obnovu a ochranu chrupavky, čím sa zlepšuje funkciu kĺbov.

Taktiež je odporúčaná termoterapia, elektromagnetická liečba a akupunktúra.

Neviditeľná cukrovka

Nadváha, nevhodný jedálniček, sedavý spôsob života a pribúdajúci vek - to všetko prispieva k cukrovke druhého typu. Varovné príznaky môžu byť únava, neustály smäd, zhoršený zrak, sluch, svrbenie kože, mravčenie v rukách a v nohách či zvýšený hlad.

Zdroj: shutterstock.com/ Africa Studio

„Diabetes je v dnešnej dobe liečiteľné ochorenie, ktoré však pacientov sprevádza celý život. Moderné postupy liečby umožňujú diabetikom viesť normálny život, avšak záleží na pacientovej vôli a dodržiavaní liečebných odporúčaní. Každý pacient musí pochopiť, prečo je potrebné zvýšiť jeho pohybovú aktivitu, schudnúť a nastaviť vyvážený jedálniček," vysvetľuje doktorka Marta Klementová, vedúca lekárka diabetologického centra DIAvize v Prahe.

Slabé kosti

Rednutie kostí prichádza pozvoľna a často bezpríznakovo. Postihuje približne sedem až desať percent populácie a riziko sa zvyšuje hlavne u žien po menopauze v dôsledku zníženej produkcie ženských pohlavných hormónov. Po päťdesiatom roku života trpí týmto ochorením tretina ženskej populácie, po sedemdesiatom je to až polovica.

Prečítajte si aj: Cibuľa je malý zázrak. Toto sú jej pozitívne účinky, o ktorých ste určite nevedeli

Problémom je, že sa veľmi málo pacientov lieči a často sa na toto ochorenie príde až po prvej zlomenine. Preto je veľmi dôležitá životospráva a to pravidelný pohyb, obmedzená konzumácia alkoholu, vyrovnaný jedálniček a skoncovanie s fajčením. Znížiť by ste mali príjem soli a naopak zvýšiť príjem potravín bohatých na vitamín D a vápnik.

Zrak

Pri procese starnutia sa často zhoršuje aj zrak. Okuliare na čítanie musíte nosiť pre presbyopiu, ktorú spôsobuje strata schopnosti oka zaostriť do blízka. Po šesťdesiatom roku sa často pridáva aj šedý zákal, ktorý je spôsobený zakaľovaním šošovky.


Toto ochorenie je taktiež častejšie u žien ako u mužov a v rozvojových krajinách vedie až k slepote. U nás ho pritom riešia jednoduchým operačným zákrokom, pri ktorom vám vymenia šošovku za umelú.

„Kedysi sa šedý zákal operoval až v pokročilej fáze, dnes je to už inak. Čím skôr s ním pacient príde, tým bude operácia jednoduchšia. Keď je šedý zákal pokročilý, šošovka je tvrdšia a jej odstránenie je pri operácii náročnejšie," uvádza doktorka Šárka Skorkovská, primárka brnianskej očnej kliniky NeoVize.

Únik moču

Samovoľný únik moču, teda takzvaná inkontinencia, je často tabuizovaný problém. Pritom sa s ním trápi pätina žien po šesťdesiatke. Spôsobiť to mohli rôzne príčiny a druhy inkontinencie, a to stresová, urgentná, zmiešaná, z preplnenia, funkčná alebo kontinuálna. Je potrebné navštíviť urológa, ktorý nastaví spôsob liečby.

„Ku konzervatívnym liečebným metódam patrí zmena životosprávy, rehabilitácia a fyzikálna liečba. Napríklad tréning močových zvieračov, gymnastika svalov panvového dna, elektrostimulácia vrátane vaginálnej elektrickej stimulácie svalov panvového dna, prekonávanie nutkania, nácvik na toaletu, neuromodulačná a neurostimulačné techniky a podobne," hovorí profesor Marek Babjuk, hlavný lekár pražskej urologickej kliniky UroKlinikum.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti