Chcete skoncovať s fajčením? Prečítajte si tipy, ako s týmto zlozvykom zatočiť

Základom je silná vôľa.

Odvykanie od fajčenia je práca na plný úväzok. To, či uspejete, závisí okrem iného na tom, za akých podmienok odvykáte.

Akonáhle si zapálite cigaretu a vdýchnete dym, už nič nie je ako predtým. Do tela sa vám dostane nikotín, do pľúc postupne dym s jedovatými látkami, ktoré prenikajú až do krvi. To zlé ale nevnímame. Už po prvom vdychu smeruje dávka nikotínu do mozgu, ktorý ho zaregistruje a zaplaví krvný obeh dopamínom. Práve ten vyvoláva najväčší pocit blaženosti.

Prečítajte si aj: Budúci rok zaplatíte za cigarety o 146 eur viac. Ak ste prešli na bezdymové, bude to ešte viac

Akonáhle si mozog zvykne na pravidelnú dávku nikotínu, postupne ho bude stále viac a viac žiadať. Inak vás čakajú abstinenčné príznaky, pretože vaše receptory v mozgu nebudú uspokojené. Časom už nebudete fajčiť pre dobrý pocit, ale preto, aby ste sa necítili horšie.

Fyzická závislosť vzniká asi do dvoch rokov od začiatku fajčenia a prejaví sa u 80 percent fajčiarov. Práve preto len málokto môže byť naozajstným príležitostným fajčiarom.

Pomoc odborníka

O tom, ako prestať fajčiť, sa už písalo veľakrát. Liečba odborníkom zahrňuje intervenciu a farmakologickú liečbu.

„Šanca na vyliečenie u odborníka je až desaťnásobne vyššia, po roku zostáva bez cigariet asi 40 percent pacientov. Pomôcť vám môže čokoľvek, je to individuálne. Avšak, ak pomoc nezaberá, mali by ste sa obrátiť na odborníka," hovorí Eva Králíková, odborníčka z Kliniky na liečbu závislosti na tabaku v Prahe.

Zdroj: Shutterstock/ nenadkostic_foto

K liečbe závislosti sa vždy musí každý rozhodnúť osamote. Odborník vám posilní vôľu a zvolí liečbu. „Existujú tri druhy liekov. Voľne dostupný nikotín v lekárni vo forme náplasti, žuvačiek, tabletiek a ústneho spreju. Alebo dva lieky, ktoré musí podpísať lekár," doplnila Králíková.

Sila vôle

„Podstatné je nespomínať na fajčenie ako na niečo krásne, čo nám niekto zobral, ale na niečo zlé, čoho sme sa chceli zbaviť. Majte z toho radosť. To je kľúč k úspechu," dodáva doktorka.

Či už s pomocou, alebo bez nej, skoncovanie s fajčením stojí za to. Čaká vás lepšia kondícia, zdravšie srdce a cievy, posilnené mozgové funkcie, lepšia pamäť, menej vrások, žiarivá pleť, lepší sex, nižšia hladina cholesterolu, kvalitný spánok. A navyše si ušetríte peniaze a čas.

Odvykacia dovolenka

Ak chcete skoncovať s fajčením, mali by ste sa vybrať na odvykaciu dovolenku. Najkritickejší býva prvý týždeň. Kde sa však na takúto dovolenku máte vybrať?

Prečítajte si aj: Rakovina pľúc je najsmrteľnejšou rakovinou. Pre pacientov sa rysuje nová liečba

„Niekde, kde je fajčenie považované za prežitok, kde na cigarety hneď nenarazíte. Alebo skúste na to využiť naozajstnú dovolenku, niekde, kde je veľmi horúco. V teple sa každému zle fajčí," radí odnaučený fajčiar Kryštof.

„Fajčenie je chronické ochorenie, to znamená, že sa často vracia. Závislosť od tabaku je silnou závislosťou, ktorej sa ľahko nezbavíte. To znamená, že ak sa vám to nepodarilo na prvý raz, neznamená to, že ste neschopný alebo by ste sa mali cítiť menejcenne. V priemere je úspešný až piaty pokus o odvyknutie," upokojuje lekárka.

Ženy

Veci z Pittsburskej univerzity prišli na to, že ženy si majú naplánovať odnaučenie od cigariet na prvú polovicu menštruačného cyklu. Účastníčky výskumu fajčili v priemere 20 rokov asi 20 cigariet denne. Svojho zlozvyku sa snažili zbaviť v priemere trikrát.

Oproti ženám, ktoré si odvykali v druhej polovici menštruačného cyklu, mali slabšie pocity úzkosti a depresie.

Depresia

Na závislosť od nikotínu sa pozreli aj vedci z univerzity v Toronte a Montreale. Zaujímali ich účinky nikotínu na psychiku dospievajúcej mládeže.

Prečítajte si aj: Neznášate cigaretový zápach? Niekoľko trikov vám s ním pomôže

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Addictive Behaviours. Z dlhodobého hľadiska je fajčenie u dospievajúcich ľudí spojené s častejším výskytom depresívnych príznakov. Vplyv tabaku na náladu skúmali vedci prostredníctvom dotazníkov, ktoré vyplnilo vyše 600 študentov.

Výsledky dokázali, že študenti, ktorí fajčili, aby zahnali depresiu, mali jej príznaky ešte horšie a depresia sa u nich viac prehĺbila. Píše mojezdravi,cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti