Domáce

Alergici vyhrali! Pomohol im aj Kiskov podpis

V boji proti chorobe môže pomôcť hudba
V boji proti chorobe môže pomôcť hudba Zdroj: Shutterstock.com

Majtelia pozemkov v inváznymi rastlinami ich budú musieť kosiť.

Obce budú môcť prikázať vlastníkom pozemkov, na ktorých rastú invázne rastliny, aby ich odstránili. Ak vlastník pozemku rastlinu neodstráni, bude tak môcť urobiť orgán štátnej ochrany prírody a obce. Zaplatiť by to mal ale vlastník pozemku.

Počíta s tým novela zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne opozičných poslancov Józsefa Nagya a Eleméra Jakaba (obaja Most-Híd), ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska. Poslanci Národnej rady SR novelu schválili 26. júna.

Ambrózia palinolistá je podľa predkladateľov veľmi silný alergén, citlivých je naň 80 percent populácie, ktorá trpí alergiami dýchacích ciest. "Čiže, skoro milión občanov," vyčíslil Nagy. Tvrdí, že vďaka jeho novele sa alergikom výrazne zlepší zdravotná situácia. "Čo predstavuje ekonomické úspory aj pre štát v miliónoch eur ročne," dodal.

Novela vďaka pozmeňujúcim návrhom upravuje aj výrub stromov, ktoré rastú mimo lesa. V súčasnosti je možné vyrúbať bez súhlasu obce stromy s obvodom kmeňa do aj nad 40 cm, meraným vo výške 130 cm. Po novom už pri stromoch s obvodom kmeňa nad 40 cm bude súhlas obce potrebný. Novela tak vracia späť stav spred januára tohto roka.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti