Francúzi zvýšili gastráče z 19 na takmer 40 eur. Vláda chce tak podporiť gastroprevádzky

Člen pobrežnej stráže strieľa na žraloka.
Zdroj: 06photo/shutterstock.com

Na Slovensku cenu ministerstvo zmrazilo, ľudia už spisujú petíciu.

Poukážka na denné menu za takmer 40 eur. Zatiaľ čo u nás výšku stravného ešte v máji parlament zamrazil, vo Francúzsku je to realitou. Tamojšia vláda chce takto po prvej vlne pandémie pomôcť reštauráciám odraziť sa od dna. Do systému vleje miliardy.

Krajina preslávená gastronómiou. Štyri milióny Francúzov ročne minú stravné lístky za vyše šesť miliárd eur. Dramatické dôsledky koronakrízy chce francúzska vláda zmierniť extrémnym zvýšením stropu dennej stravnej jednotky.

„Do konca roka 2020 sa denný strop obedových poukážok zmenil z 19 na 38 eur. Týka sa to výlučne reštaurácií, nie supermaketov, ktoré boli otvorené aj počas karantény,“ vysvetlil Marc Buisson z Medzinárodne asociácie sociálnych poukazov.

Maximálna cena dennej stravnej jednotky sa v Európe líši. Vo väčšine krajín sa zamestnanec so zamestnávateľom podieľa na stravnom približne polovicou.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Francúzsky premiér chce zvýšením stravného dostať do obehu stravenky, ktoré sa nedali uplatniť počas karantény. „Odvtedy sme videli, že priemerné výdavky v reštauráciách sa zvýšili takmer o 50 percent. Od júla do decembra tak budú mať takmer tri miliardy eur priamy úžitok pre reštaurácie,“ tvrdí Buisson.

Poškodení u nás ostanú zamestnanci a gastroprevádzky

Ministerstvo práce má do konca októbra predložiť ku stravenkám konkrétny legislatívny návrh. „Ambíciou ministerstva je predložiť novelu zákonníka práce do medzirezortného pripomienkového konania v septembri, čím sa zároveň k tomuto návrhu otvorí široká diskusia,“ konštatovala hovorkyňa rezortu Veronika Husárová.

Koordinátor projektov z energetického a chemického odborového zväzu Milan Kuruc tvrdí, že zamrazenie výšky stravného u nás je nepochopiteľné. „Náklady na stravovanie, na jedlá a nápoje vo stravovacích zariadeniach stúpajú, malo stúpať aj stravné. To však ministerstvo zmrazilo. Firma so sto zamestnancami na tomto zmrazení ušetrí maximálne 360 eur mesačne, čiže aká je toto pomoc zamestnávateľom?“ pýta sa.

Poškodení tak podľa neho ostanú zamestnanci a gastroprevádzky. Zväz už spustil petíciu za odmrazenie stravného, kde je už okolo 5 000 podpisov. Husárová nám však potvrdila, že rezort v súčasnosti neuvažuje nad zmenou a rozmrazením súm stravného.

Tému spracoval Marian Lechan.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.     

ŽILINA/TV Markiza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gastrolístky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.