Telo muža zo zhoreného auta je už mesiace v mraziacom boxe. Nemá ho kto pochovať

Pohreb mu odmietajú vystrojiť pozostalí i starosta obce.

Už tri mesiace ho nemá kto pochovať. Telo muža, ktorý uhorel v aute na družstve v Malom Slivníku pri Prešove, si doteraz z patológie nikto neprevzal. Pohreb mu odmietajú vystrojiť pozostalí i starosta obce.

Obhorené telo 66-ročného Jozefa našli ešte 4. júna v starom aute na družstve, kde občas vypomáhal. Žil ako bezdomovec a rád si vypil, čo sa mu aj stalo osudným.

Jedna z jeho dcér si o niekoľko dní prišla na družstvo pýtať peniaze na otcov pohreb. Majiteľ farmy František Šechný nám potvrdil, že jej naň požičal 500 eur. Prevzatie peňazí podpisom potvrdila aj na papieri. Štyri deti otca doteraz neboli schopné pochovať.

„S nami nebol 20 rokov a už mi dajte svätý pokoj, mám dosť problémov. Nepochovám ho, nemám na to. Keby som mala, tak by som ho pochovala,“ reagovala dcéra Angela. Povedala nám, že 500 eur je málo na pohreb a peniaze už minula.

Podľa zákona o pohrebníctve v takýchto prípadoch musí nebohého pochovať obec, v ktorej sa telo našlo. Starosta Malého Slivníka Jozef Javorský pohreb muža, ktorý mal trvalý pobyt v Prešove, odmieta zabezpečiť. Argumentuje tým, že mesto Prešov na neho poberalo podielové dane a podľa neho by bolo nehumánne, aby niekto z Prešova mal hrob v malom Slivníku.

„Úrad už podal podnet regionálnemu úradu verejného zdravotníctva ako gestorovi zákona o pohrebníctve a v súčasnosti prípad posudzuje aj z hľadiska trestnoprávnej roviny a zváži ďalšie právne kroky voči starostovi,“ vysvetlila hovorkyňa Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou Radoslava Muchová.

Pohreb mu vystrojí mesto Prešov

Na prešovskom mestskom úrade starostovi sľúbili pomoc a pozostalým ponúkli jednorázovú peňažnú dávku. Keďže sa však nachádzajú v nepriaznivej finančnej situácii, odmietli pohreb usporiadať.

Telo nebohého je už tretí mesiac v chladiacom zariadení na patológii v prešovskej nemocnici. Ten, kto si ho napokon prevezme, bude musieť zaplatiť aj náklady s tým spojené. Za chladenie tela bude potrebné zaplatiť podľa cenníka, suma je 7,200 eur za deň.

Mesto sa rozhodlo problém vyriešiť až po tom, keď sme sa začali o prípad zaujímať. „Keďže obec si do dnešného dňa nesplnila zákonnú povinnosť, mesto Prešov sa rozhodlo, že zabezpečí pochovanie zosnulého humánnym spôsobom,“ povedal nám hovorca Prešova Vladimír Tomek.

Náklady na pohreb zrejme vyúčtujú starostovi Malého Slivníka. Ten sa tomu nebráni, nepochovaním cudzieho občana vraj chcel len poukázať na nelogickosť zákona, ktorý by mali politici pre takéto prípady zmeniť.

Tému spracoval reportér Martin Jedinák.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.     

PREŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bezdomovec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.