Na pozemok osadil jeho majiteľ zákazovú značku, ktorá neexistuje

tbt27082020.jpg
Zdroj: TV Markíza

Hoci to bolo pre dobro zákazníkov obchodného centra, podľa polície porušil zákon.

Na cudzom parkovisku sa stretávajú prevažne večer. Robia neporiadok a majiteľovi sa smejú do očí. S mladými driftermi si už nevie dať rady. Na svoj pozemok teda osadil zákazovú značku, ktorá neexistuje.

Rozbité fľaše, plno ohorkov od cigariet, poškodené obrubníky či pokrivené dopravné značky. „Viackrát som ich išiel upozorniť večer, väčšinou to ignorovali,“ povedal nám majiteľ obchodného centra v Prešove Vladimír Kolcun.

Už roky bojuje s mladými šoférmi, ktorí si po večeroch driftujú po jeho parkovisku. „Bolo mi povedané - kde máte označené, že tu nemôžeme driftovať. Tak som potom dal urobiť to, čo som dal,“ konštatuje.

Zákazová značka stojí na súkromnom parkovisku už vyše roka. Vo vyhláške o dopravnom značení ju však nenájdete. Zisťovali sme, prečo ju tam osadili a či je potrebné ju rešpektovať.

Dopravný analytik Ján Bazovský tvrdí, že v tomto prípade ide skôr o recesiu. „Ten, kto takúto dopravnú značku umiestnil, upozornil na to, že na parkovisku dochádza k ohrozovaniu alebo obmedzovaniu ostatných účastníkov cestnej premávky,“ tvrdí.

Podľa slov prezidenta celoslovenského automotoklub-u Juraja Smrečana je neprípustné vyrobiť si vlastnú dopravnú značku a uložiť tam, kde sa mi to hodí. „Aj keď možno chápem zhotoviteľa, že ho tam rušia, ale zákon ich jednoznačne stanovuje,“ hovorí.

Kolcun vie, že reálne to nie je dopravná značka. Dal to na svoj súkromný pozemok, aby ľudia vedeli, čo tam môžu a čo nemôžu robiť. Zdôraznil, že značku osadil v záujme bezpečnosti zákazníkov centra.

„Použitý symbol a jeho kombinácia s uvedeným textom nespĺňa zákonné podmienky v zmysle o dopravnom značení. Uvedeným konaním tak mohlo dôjsť k páchaniu priestupku na úseku pozemných komunikácií,“ konštatuje prešovský krajský policajný hovorca Igor Pavlík.

Bazovský majiteľovi radí, že mal všetko oznámiť policajtom, ktorí by urobili poriadok. „Boli sa tu párkrát pozrieť, popozerali sa a nič,“ hovorí Kolcun.

Zobral to teda do vlastných rúk a okrem značky pribudli na parkovisku aj spomaľovače a k nim pribudnú onedlho aj závory. Kolcun dodal, že si zabezpečí SBS-ku, ktorá bude musieť robiť poriadok a rozhodne, koho pustí a koho nie. Je rozhodnutý parkovisko na noc úplne zatvoriť.

Reportáž spracovala Veronika Bozdošová.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.    

PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prešov

Dôležité udalosti