V Petržalke môže vyrásť nové "cirkevné sídlisko"

19_ZIMAN_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Zámer už posudzujú úrady.

Jeden z najväčších projektov na Slovensku, s tisíckami bytov. V bratislavskej Petržalke môže vyrásť nové sídlisko. No nestojí za ním developer, ale cirkev. Zámer už posudzujú úrady.

Prvá vizualizácia novej štvrte - námestie s modernými budovami a veľká kostolná veža. Poznávacie znamenie celkom netradičného stavebníka, ktorým má byť Bratislavská arcidiecéza.

Cirkev je pomerne veľký vlastník pozemkov po celom Slovensku, vrátane Bratislavy a s ohľadom na aktuálnu situáciu v Bratislave, kedy je málo dostupných bytov, tak je celkom prirodzené, že sa snaží nejakým spôsobom využiť tieto pozemky,“ myslí si urbanista a bloger Adrian Gubčo.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara nám povedal, že tému rozvoja otvorila Mestská časť Bratislava-Petržalka, lebo zadala vypracovanie Územného plánu zóny.

Najhustejšie obývané sídlisko na Slovensku sa zrejme ešte rozrastie. Nová štvrť má vzniknúť pri diaľnici D2, na okraji spomínanej mestskej časti. Práve tá momentálne spracováva územný plán zóny Kapitulský dvor. Teda dokument, v ktorom bude zadefinované, čo má na území vyrásť.

„Cieľom dokumentu je zaregulovať toto územie. S tým, že keď tam v budúcnosti prebehne nejaká výstavba, aby územie bolo s kvalitnou občianskou vybavenosťou,“ vysvetlil Adam Sarló z petržalského referátu komunikácie s verejnosťou.

Územný plán sa dotýka aj pozemkov vo vlastníctve Bratislavskej arcidiecézy. Kramara doplnil, že tí, ktorí pripravujú územný plán zóny, priebežne konzultujú s vlastníkmi pozemkov.

V súčasnosti sú pozemky blízko rakúskych hraníc zadefinované ako poľnohospodárske. Teraz na nich rastie burina, no už o pár rokov by tam mohlo vyrásť sídlisko s približne 2 500 bytmi.

„Už nemá ísť len o sídlisko, teda byty a apartmány. Sú tam aj nejaké pracovné miesta, aj nejaká občianska vybavenosť a, samozrejme, zeleň i verejné priestory,“ konštatoval Gubčo.

Mestská časť by podľa Sarlóa potrebovala, aby v danej oblasti bola nejaká nemocnica, zdravotné stredisko, prípadne škola, škôlka, kvalitné chodníky a komunikácia.

Neznamená to, že tam naozaj vyrastie, ale podľa Gubča je to nejaký limit alebo budúca forma využitia územia.

Cirkev môže na pôde ešte zarobiť

Presný rozpočet ešte známy nie je. No odhadom sa bude hýbať v troch stovkách miliónov eur. Zaujímavosťou je, že projekt počíta aj s oživením niekdajšej viedenskej električky či zakomponovaním vojenských bunkrov.

„Bratislavská arcidiecéza spolupracuje s odborníkmi, aby sme sa mohli zodpovedne vyjadriť k požiadavkám Mestskej časti Bratislava-Petržalka. V tejto fáze prípravy nejestvujú záväzné termíny a ani výpočty nákladov na realizáciu,“ dodal Kramara.

Stavebné mechanizmy sa tak v najbližšom období do pôdy určite nezahryznú. Bloger a urbanista Gubčo si myslí, že cirkev môže pozemky po nadobudnutí rozhodnutí ešte predať, aj za vyššiu cenu.

Tému spracoval reportér Martin Chlebovec.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.     

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sídlisko

Dôležité udalosti