Skutočné ľudové dedičstvo Slovenska: Toto najsmutnejšie miesto sa stalo oslavou života

Vizualizácia nového sídliska v Petržalke.
Zdroj: TV Markíza

Už pri vstupe je jasné že toto nie je bežný cintorín.

Je to síce najsmutnejšie miesto no stalo sa oslavou života. Ukážeme vám skutočné ľudové dedičstvo Slovenska. Nájdete ho iba v Novohradských vrchoch.

„Je to unikátny priestor pretože tie náhrobníky sú naozaj unikátne," povedal nám Ján Aláč z Gemersko-malohontského múzea.

Už pri vstupe je jasné že toto nie je bežný cintorín na aký sme zvyknutí. Je v krásnej prírode a náhrobné kamene sú iné. Sú mimoriadne bohato zdobené bohato tvarované majú unikátnu ornamentálnu výzdobu.

Náhrobníky majú aj 150 rokov. Ich typickým prvkom je napríklad farebnosť. Dominovala trojkombinácia - červená , modrá a biela. „Aký materiál mal, z takého robili. Nemali toľko peňazí, aby investovali ako teraz dávajú mramorové. Tak na to nebolo. Buď dali drevený alebo z kameňa vytesali," vysvetlil nám najstarší evanjelický farár na Slovensku Ján Ďurov.

Veľa náhrobníkov zdobia rastliny, vtáky či chrobáky. Motív ciferníka hodín hovoril o presnom čase úmrtia. Zaujímavé sú ale aj texty, či vyobrazenie nebožtíka.

Najviac zachovaných kamenných náhrobníkov je v Hornom a Dolnom Tisovníku. Historický cintorín by ste ani nenašli. „Tak ma to poteší keď tam idem, že je to v poriadku. Bolo to vo veľmi zlom stave," konštatoval Ďurov.

Oltárový typ náhrobníka vytvárali majstri do roku 1910. Z cintorína tak vytvorili miesto, kde sa nie len spomína, ale aj obdivuje.

Reportáž spracovali Marián Vladovič a Peter Ziman.

HORNÝ A DOLNÝ TISOVNíK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti