Zistili sme, že Krajčí nie je zásadne proti zavedeniu potratových tabletiek

Je pripravený o tom diskutovať.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí podľa našich zistení nie je zásadne proti zavedeniu potratových tabletiek. Na Slovensku je možné aj v roku 2020 možné vykonať interrupciu na žiadosť ženy jedine chirurgicky. Sme v tom výnimkou, lekári dlho bijú na poplach, že sme zaspali dobu.

Táto debata bola na Slovensku mŕtva celé roky. Keď tabletky registroval štátny ústav pre kontrolu liečiv v roku 2012, cirkevné kruhy silno zatlačili a bez odbornej debaty medikamentózne potraty neprešli u nás do praxe.

Diskusia sa u nás vedie roky, ale o nie o zmene vyhlášky, ktorá uvádza ako jediný možný postup na Slovensku - potrat v celkovej anestézii chirurgicky.

Konzervatívni politici opakovane otvárajú potratovú legislatívu, spravidla sa usilujú o sprísňovanie podmienok. Používanie tabletky ako modernejšej metódy nikto z nich nepresadzuje. Minister však ubezpečuje, že aj keď je osobne proti potratom, je ochotný počúvať odborníkov.

„Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť za posledné tri roky dala nespočetne množstvo podnetov na riešenie tejto otázky, vždy sa to nejako stratilo. Naopak, skôr vynikajú opačné aktivity na sťaženie prístupu žien k umelému prerušeniu tehotenstva. Napriek tomu v septembri 2020 na stretnutí Výboru Slovenskej gynekologickej spoločnosti tento problém opakovane prednesiem a vypracujeme oficiálnu výzvu pre MZ adresovanú priamo pánovi ministrovi,“ reagoval prezident spoločnosti Martin Redecha.

Predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková sa v téme angažuje, v lete viedla interné debaty s ľuďmi z rezortu a zaznamenala aj obavu, že šetrnejší spôsob môže viesť k nárastu potratov.

Viac sa dozviete v reportáži Martiny Törökovej.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.     

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tabletka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.