Ojedinelý unikát na Slovensku: K pacientovi nepríde sanitka, ale motorka so záchranárom

Obrovská slnečnica v Parizánskom.
Zdroj: TV Markíza

Záchranári z Kolty sa inšpirovali Maďarskom.

Pacienti na juhu Slovenska neveria vlastným očiam. Namiesto privolanej sanitky k nim príde motorka. Šoféruje ju záchranár, ktorý im až do príchodu sanitky poskytne prvú pomoc.

Chcú byť pri pacientovi čo najrýchlejšie, tak si zaobstarali záchranársku motorku. Zatiaľ je jediná na Slovensku a je v Kolte. „Dojazdový čas záchranky, pokiaľ je záchranár na motorke, dokáže byť o niekoľko minút rýchlejší ako dojazdový čas klasickej sanitky,“ hovorí riaditeľ zo Záchrannej zdravotnej služby ZaMED Matej Polák.

Jej využitie by malo byť prospešné najmä pri resuscitáciách, pri ktorých rozhodujú naozaj minúty a sekundy. Čím skôr sa urobí defibrilácia, tým je významnejšia šanca na to, že pacient tú resuscitáciu prežije.

„Prístroj je okamžite nachystaný. Zapnete prístroj, rozbalíte EKG elektródy. Ten jazdec na motorke ich nalepí na pacienta, zatlačí režim AED a už je defibrilátor vlastne pripravený podať výboj,“ demonštroval pred kamerou Rastislav Krcho.

Keďže na Slovensku zatiaľ legislatíva nepozná záchrankový motocykel, záchranári momentálne fungujú v testovacom režime. „K pacientovi vyráža kompletne vybavená posádka v sanitke, plus k pacientovi vyráža ešte aj záchranár na motorke,“ opísal zákrok Polák.

Záchranári z Kolty sa inšpirovali Maďarskom, takéto motorky tam jazdia už 15 rokov. Motorku momentálne testujú najmä v okolí obci, ale vodiči ju môžu stretnúť aj v meste Nové Zámky.

Viac v reportáži Mareka Šilhavíka.

KOLTA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti