Domáce

Dvaja giganti už na štáte nezarobia

Tunel Bôrik
Zdroj: TASR

Potrestali ich za špekulatívne dohody v súťaži o štátnu zákazku.

Dva stavebné giganty - Doprastav a Strabag - na štáte zrejme roky nezarobia. K trestu od Národnej diaľničnej spoločnosti za údajne špekulatívne dohody pri snahách získať zákazku sa pridal aj  Úrad pre verejné obstarávanie a firmy vyradil zo zoznamu podnikateľov.

Doprastav a Strabag boli podľa úradov a už aj súdov súčasťou kartelu šiestich staviteľov, ktorí sa dohodli v diaľničnom tendri na stavbu časti diaľnice D1 Mengusovce - Jánovce pred deviatimi rokmi.

Očakáva sa, že Úrad pre verejné obstarávanie v najbližších dňoch potrestá aj ďalších štyroch "hriešnikov" Mota Engil, Skanska, Inžinierske stavby Košice a Betamont Zvolen. Všetkých šesť spoločností má navyše zaplatiť pokuty spolu za 45 miliónov eur. 

"Spoločnosť Doprastav nedostala rozhodnutie ÚVO. Hneď ako ho dostaneme, budeme sa mu venovať," povedal pre RTVS hovorca spoločnosti Michal Krajčír.

Úrad nespresnil, ako dlho sa firmy nebudú môcť uchádzať o verejné zákazky, ale podľa predpokladov by to mohli byť tri alebo päť rokov.  "Opätovné zapísanie firiem do zoznamu bude možné, keď uplynú okolnosti pre vyčiarknutie," povedal hovorca Ján Mažgút.
Zdroj: geoconsult.sk

BRATISLAVA/ SITA, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.