Aká má byť desiata školáka? Rozhodne nie chlieb s paštétou či proteínová tyčinka

Mešťania majú problémy s jedlom
Zdroj: Nenad Nedomacki/shutterstock.com

Oslovili sme troch odborníkov, ktorí nám prezradili svoje tipy.

Raňajky zjedz sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi. Všetci dobre poznáte toto príslovie. A keďže školáci sa už vrátili do lavíc, mohli by sme ho pre nich rozšíriť na desiatu a olovrant.

Práve desiata je podľa odborníkov dôležitou súčasťou stravovacieho režimu dieťaťa. Odborníci tvrdia, že by mala tvoriť asi 15 percent z denného príjmu energie.

Kvalitná desiata pre školáka má obsahovať celozrnné pečivo, nátierku, prípadne syr, porciu ovocia, zeleniny a kvalitný nápoj. Pre detský organizmus vo vývoji je veľmi dôležitý dostatok vápnika, preto by mali podľa lekárky Jany Hamade byť súčasťou desiatej mlieko, najmä probiotické a acidofilné výrobky, jogurty a syry.

Zdroj: Olga Gorchichko/shutterstock.com

„Deti potrebujú energiu, ale nie sladkosti. Po sladkostiach hneď vyhladnú a na ďalšej prestávke už zase prehrabávajú tašku. Okrem toho, ak má dieťa na desiatu sladkosti, zvyšuje sa apetít a napokon príjme viac energie, ako zo seba vydá," vysvetlil pre tvnoviny.sk odborný garant projektu HÝBSA Slovensko a športový fyziológ z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského Viktor Bielik.

Prečítajte si aj: Skvelých 7 receptov na školské desiate. Niektoré máte hotové za pár minút

Hovorí, že deti nechcú tradičné doma pripravované desiate. Rodičom radí, že do ich prípravy treba zapojiť aj ratolesti. Tvrdí, že ak sa dieťa spolupodieľa na ich príprave, je vyššia pravdepodobnosť, že ju aj zje.

Čo nie je vhodné na desiatu

Na prvom mieste za absolútne nevhodné považuje športový fyziológ peniaze, ktoré rodičia dávajú deťom na desiatu. Bielik to odôvodňuje tým, že deti si kupujú limonády, sladké pečivo, dobošky či tyčinky.

„Proteínová alebo vegánska tyčinka sa môže tváriť zdravo, ale treba si uvedomiť, že ide o zmes priemyselne spracovaných a ošetrených potravín kvôli predĺženej trvanlivosti," tvrdí.

Prečítajte si aj: Bielik: Teraz je čas nastaviť rodinu na zdravý systém stravovania

Podobný názor pre tvnoviny.sk prezentovala aj blogerka Jana Šimkovičová tvrdiac, že lepšia je akákoľvek desiata z domu, napríklad rožok s maslom a so šunkou, ako polotovary z automatov v školách.

„Mnoho detí nedostáva desiatu z domu, niektoré ani raňajky. Ich prvé jedlo sú sladkosti alebo sladké nápoje kúpené v škole. Desiata by sa mala robiť doma z kvalitných surovín. Má to veľký vplyv nielen na sýtosť, ale aj na to, ako dokážu pracovať v škole, nepriberajú a zároveň nevyhľadávajú iné formy sladkostí. Všetko musí byť však s mierou a vyvážené," myslí si.

Najlepšia alternatíva

Aj športový fyziológ Bielik zastáva názor, že žiadne polotovary, bagety zo školských bufetov, ale ani sladké mliečne dezerty neprekonajú doma pripravené desiate. Za najdôležitejší považuje výber čerstvých potravín bez stabilizátorov, konzervantov, čiže tzv. É-čiek. Tradičný biely jogurt s medom považuje za lepšiu alternatívu ako mliečny ovocný dezert.

Zdroj: Profimedia.sk

Šéfkuchár Vladimír Morochovič, ktorého poznáte aj z Telerána, zdôraznil, že menšie deti nemajú radi silné chute, ale skôr jednoduché veci. „Kto si myslí, že ich osloví prešpekulovaná ponuka burgeru či dobre ochutenej tvarohovo-zeleninovej nátierky je na omyle," doplnil.

Je presvedčený, že skladba samotnej desiatej má byť pestrá a nastavená podľa veku a aktivít, ktoré dieťa v škole robí, ale aj chutí, ktoré dieťa preferuje. Organizmus si často sám vyžiada to, čoho má málo.

Sladký typ desiatej a čokoláda

Šimkovičová nám z vlastnej skúsenosti naznačila, že deti majú radi sladký typ desiatej. Sladkosť im však môžu dodať aj potraviny ako mrkva, banán, kokos, orechy a podobne.

„Majú po ruke jedlo, ktoré ich nasýti, dodá energiu, ktorá sa ale z tela uvoľňuje postupne. Takže im energia v tele neskáče, nie sú rýchlo hladní a dokážu sa lepšie sústrediť. Navyše ulahodia svojim mlsným jazýčkom. Tieto jedlá sa mi osvedčili aj ako skvelá energia pred tréningom," poznamenala.

Zdroj: S-F/shutterstock.com

Pre tvnoviny.sk bloberka priznala, že nie vždy stíha upiecť niečo sladké na desiatu. Vtedy deťom dá do školskej tašky chlieb s maslom a paprikou, ale v desiatovej krabičke si nájdu aj nakrájané jablko a orechy.

„Orechy sú skvelou kombináciou k ovociu, viac zasýtia, navyše obsahujú zdravé tuky, ktoré podporujú činnosť mozgu. A niekedy pribalím aj tabličku horkej čokolády, práve v dňoch, kedy viem, že ich výdaj energie je veľký. Ak nechceme, aby nám deti priberali, potrebujú sa stravovať aj podľa toho, aký je ich výdaj energie v daný deň," myslí si Šimkovičová.

Desiata a intolerancia

Aj deti s potravinovou alergiou môžu jesť zdravo. Pri laktózovej intolerancii sa dá vymeniť mlieko za bezlaktózové. Bielik poznamenal, že čerstvé maslo sa dá natrieť aj na chlieb z bezlepkovej múky.

Jedlo na tréning

Ako sa zhodli odborníci, desiata je jedlo, ktoré by nemali školáci vynechať. Niektoré deti sa však po vyučovaní venujú rôznym krúžkom, resp. chodia na tréningy. Šikmovičová nám prezradila, aké jedlo svojim ratolestiam, okrem desiatej, pribalí do tašky. Siaha väčšinou po tipe jedla, z ktorého načerpajú energiu pri tréningu a vydržia až do večere.

Zdroj: Satyrenko/shutterstock.com

K sladkej formy desiatej deťom vždy pribalí aj krabičku s nakrájanou zeleninou - paprika, kaleráb, mrkva, jednoducho čokoľvek, čo máte doma. „Myslím si, že by deti jedli viac ovocia a zeleniny, keby sa im pravidelne podávala," zdôraznila blogerka.

Nápoj je tiež dôležitý

Z ovocia a zeleniny je podľa Hamade potrebné striedať druhy, ktoré má dieťa rado. Rovnako by rodičia pri príprave desiatej pre školáka nemali zabudnúť na nápoj - najzdravšia je čistá voda.

„Tá by sa mala striedať s nesladeným čajom, domácim sirupom, čerstvými šťavami, alebo nesýtenou minerálnou vodou. Nevhodné sú energetické a rôzne sladené nápoje," dodáva lekárka a vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ.


BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.