Polovica prevádzok obchádzala e-kasu. Neevidovali tržby a počas krízy žiadali o pomoc

Niektorí podnikatelia boli ešte šikovnejší.

Takmer polovica skontrolovaných prevádzok obchádzala systém e-kasa. Niektorí neevidovali tržby a zároveň počas koronakrízy požiadali štát o pomoc. Daniari avizujú od pondelka ďalšie kontroly.

V teréne boli počas augusta. Na kúpaliskách, v bufetoch a turistických centrách kontrolovali elektronické registračné pokladnice. Výsledky prekvapili. Z 930 prevádzok síce 52 percent poctivo bločky nahadzovalo, zvyšní povinnosť obchádzali.

Neevidovali tržby vôbec, teda buď nemali e-kasu, alebo vydali tovar a nezaevidovali to do systému. Iní nevydávali bločky.

Niektorí podnikatelia boli ešte šikovnejší. Práve tým, že nevydávali bloky, im naoko klesali tržby.

To využili ako dobrú zámienku na to, aby v čase koronakrízy získali od štátu finančnú podporu. Celkovo získali títo podnikatelia 444-tisíc eur. Otázkou je, či budú musieť peniaze vrátiť.

Už teraz je však jasné, že kontroly zabrali. Keď daniari porovnali týždeň pred kontrolou s tým, keď boli v teréne, tržby vzrástli o 19 percent. Aj preto avizujú, že do terénu vyrazia znova.

Sami avizujú, že kontrolóri sa napríklad objednajú na strih vlasov ako bežní zákazníci a skontrolujú, či im vydajú blok, alebo budú sedieť vedľa na káve a v systéme budú vidieť, že niekto z prevádzky vyšiel, ale tržby do systému nenabehli.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.

Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme E-kasa

Dôležité udalosti