Slovenská ekonomika dosiahla v druhom štvrťroku najhlbší prepad od roku 1996

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Reálny hrubý domáci produkt sa medziročne znížil v stálych cenách o 12,1 percenta.

Vplyv pandémie nového koronavírusu sa významne prejavil v 2. štvrťroku tohto roka. Reálny hrubý domáci produkt (HDP) sa medziročne znížil v stálych cenách o 12,1 %.

Doteraz najnižší pokles výkonu ekonomiky sa prejavil v 2. štvrťroku 2009, kedy pokles HDP dosiahol šesť percent. Vyplýva to z najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Po očistení o sezónne vplyvy bol HDP v 2. štvrťroku medzikvartálne reálne nižší o 8,3 %. V bežných cenách sa objem HDP znížil o 10,4 % a dosiahol objem 21,2 miliardy eur. Celkovo v prvom polroktu tohto roka dosiahol nominálny objem vytvoreného HDP 42,7 miliardy eur, čo predstavuje v reálnom vyjadrení pokles o 8,1 %.

Podľa metodiky ESA 2010 sa HDP kvantifikuje troma spôsobmi. Vzhľadom na dostupné zdroje informácií je pre SR určujúca výrobná metóda. Z vyprodukovaného hrubého domáceho produktu tvorila pridaná hodnota v 2. štvrťroku 2020 objem takmer 19 miliárd eur v bežných cenách a medziročne reálne klesla o 12,2 %.

Pokles zaznamenala väčšina odvetví ekonomiky, niektoré z nich o viac ako 20 %. Napríklad priemysel dosiahol pokles o 25,4 %, oblasť umenia, zábavy a rekreácie či ostatných činností dosiahli pokles o 22,3 %.

Dvojciferný medziročný pokles bol zaevidovaný aj v stavebníctve, v obchode, doprave a skladovaní, ubytovacích a stravovacích službách.

Rast pridanej hodnoty bol zaznamenaný v odvetví finančných a poisťovacích činností o 20,5 % a činností v oblasti nehnuteľností o 4,7 %. Výber čistých daní z produktov zaznamenal výrazný pokles o 12,1 %.

V podielovo významnej zložke HDP v priemysle bol zaznamenaný vysoký prepad v odvetví výroby motorových vozidiel o viac ako 50 %, taktiež niektoré odvetvia súvisiace s výrobou motorových vozidiel klesli v priemere o 30 %.

V 2. štvrťroku tohto roka boli v záporných číslach takmer všetky hlavné výdavkové zložky. "Výrazné oslabenie ekonomickej výkonnosti hospodárstva bolo výsledkom historického prepadu nielen zahraničného, ale aj domáceho dopytu, pričom takú mieru poklesu sme nezaznamenali od roku 1996," konštatujú štatistici. Zahraničný dopyt vykázal pokles 26,8 %, dovoz výrobkov a služieb bol nižší o 27 %.

Rozhodujúcim faktorom poklesu domáceho dopytu o 12,1 % bola nižšia tvorba hrubého kapitálu o 32,3 %, z toho tvorba hrubého fixného kapitálu klesla o 14,6 %. Znížili sa aj výdavky na konečnú spotrebu, a to v úhrne o 5,7 %. Z jej položiek klesla konečná spotreba výrazne vo verejnej správe o 10,4 % a v domácnostiach o 4,2 %.

Výnimkou bol rast konečnej spotreby neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 8,4 %.

Z vytvoreného HDP tvorili odmeny zamestnancov 9,5 miliardy eur. Medziročne klesol ich objem o 6,3 %. Hrubý prevádzkový prebytok a zmiešané dôchodky v hodnote 9,4 miliardy eur klesli o 14,3 %. Objem vybraných daní z produkcie a dovozu klesol o 8,6 % na 2,7 miliardy eur.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme HDP

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.