Brexit už o pár mesiacov. Pozrite sa, aké zmeny čakajú turistov i objednávky z Británie

Môžu nastať, ak Londýn a Brusel nedosiahnu dohodu.

Finančná správa spustila aktualizovanú podstránku Brexit na svojom portáli. Nachádzajú sa tam všetky colné a daňové informácie o tom, ako sa zmení vzájomný režim medzi Európskou úniou (EÚ) a Veľkou Britániou od nového roka.

Koncom roka sa totiž skončí prechodné obdobie medzi EÚ a Veľkou Britániou, počas ktorého v Spojenom kráľovstve naďalej platí legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie.

Ako pripomína Finančná správa, Brusel a Londýn stále rokujú o nastavení budúcich obchodných vzťahov. Aktuálne nie je známe, aký bude konečný výsledok rokovaní. Od 1. januára 2021 sa preto treba pripraviť na zmenu pravidiel v prípade, že sa Spojené kráľovstvo a EÚ nedohodnú na ďalšom nastavení svojich obchodných vzťahov.

"Na zmeny sa musia pripraviť nielen podnikatelia, ale aj bežní turisti či zákazníci, ktorí si zo Spojeného kráľovstva objednávajú tovar. Ak EÚ a Spojené kráľovstvo nedosiahnu dohodu, budú obe strany od januára 2021 navzájom uplatňovať opatrenia, aké napríklad v súčasnosti uplatňuje EÚ voči ostatným tretím krajinám," informuje Finančná správa.

Tovar, ktorý sa bude po Brexite dovážať do EÚ zo Spojeného kráľovstva (import) a tovar, ktorý sa bude vyvážať z EÚ do Spojeného kráľovstva (export), bude podliehať colnému dohľadu a prípadným colným kontrolám. Dovoz alebo vývoz tovaru bude teda od 1. januára budúceho roka podliehať colnému konaniu.

Na osoby, ktoré budú cestovať do Británie z EÚ a späť ako turisti, sa budú vzťahovať kontroly na hraniciach aj letiskách, rovnako ako pri cestách do a z tretích krajín, napríklad USA alebo Ukrajiny.

Obmedzenia budú platiť aj na množstvo výrobkov, najmä tých tabakových a alkoholických nápojov, ktoré bude možné do EÚ doviezť bez toho, aby bolo nutné zaplatiť dovozné clo, DPH a spotrebnú daň.

Cestujúci z Británie budú mať pri odchode z EÚ nárok na vrátanie DPH. S obmedzeniami bude potrebné počítať aj pri zasielaní tovaru prostredníctvom poštových alebo kuriérnych prepravcov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Finančná správa

Dôležité udalosti