Domáce

Kiska: Značka Made in Czechoslovakia je minulosťou

Kiska počas debaty so Zemanom na Pražskom hrade.
Zdroj: SITA

Omožnej propagácii aoživení značky niekoľkokrát hovoril premiér Fico.

Zdroj: TASR

Prezident Andrej Kiska je dnes na svojej prvej oficiálnej zahraničnej ceste. V duchu tradície medzi Slovenskom a Českom, vždy prvé kroky našich nových politikov vo funkcii smerujú práve do Česka. Rovnaké pravidlo platí aj pri lúčení sa s funkciou, čo urobil aj exprezident Ivan Gašparovič.

Zdroj: SITA

Hostiteľ, český prezident, Miloš Zeman privítal prvýkrát Kisku na Pražskom hrade, kde dopoludnia absolvovali spoločné rokovanie.

Značka "Made in Czechoslovakia" je podľa Kisku minulosťou. "Máme Made in Czech a Made in Slovakia, a tieto značky si bude každá krajina budovať k svojej hrdosti a svojej prosperite," vyhlásil na tlačovej konferencii s partnerom Milošom Zemanom.

O možnej propagácii a oživení značky Made in Czechoslovakia niekoľkokrát hovoril slovenský premiér Robert Fico. Vysvetlil to tým, že v niektorých regiónoch sveta si stále nevšimli rozdelenie Československa a nerozumejú označeniam ako Made in Slovakia alebo Czech Made. Zároveň avizoval, že sa v spolupráci s predstaviteľmi českej vlády bude na zahraničných trhoch pokúšať o oživenie tejto značky, keďže mala v strojárskej, ale najmä v zbrojárskej brandži vysoký cveng a bola zárukou kvality.

Zdroj: SITA

Kiska dnes poznamenal, že Slovensko a Česko sú si z pohľadu prílevu zahraničných investícií v niektorých smeroch konkurenciou, čo ale nesťažuje vzájomnú dobrú spoluprácu. Privítal však niektoré už realizované spoločné československé investície. "Pokiaľ sa vieme spojiť, tak to treba využiť v prospech oboch krajín," podčiarkol.

Zdroj: SITA

Prezidenti sa zhodli na potrebe nutného dopravného prepojenia medzi SR a ČR. Zeman pripomenul, že existuje iba jedno, a to do Bratislavy, čo je podľa neho málo. Užšiu kooperáciu vidí na tzv. tretích trhoch, pretože je presvedčený, že by to prospelo exportu a ekonomickej diplomacii. Zdôraznil, že na medzinárodnej scéne treba pozornosť venovať okrem ukrajinsko-ruskej kríze aj trvalému boju proti medzinárodnému terorizmu.

Zdroj: SITA

Slovenskú hlavu štátu nesprevádza na jeho ceste manželka Martina Kisková. "Máme dve malé deti - naša dohoda platí a je doma s deťmi," vysvetlil s tým, že zatiaľ je táto dohoda definitívna a prvá dáma nebude po jeho boku ani pri ďalších zahraničných návštevách. Najbližšie ho čakajú v Poľsku a Rakúsku.

Kiska si v Prahe tiež prezrie Chrám sv. Víta a Štefánikovu hvezdáreň na Petříne.


PRAHA/TASR, zg - aktualizované

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti