Po rozsudku vyplávalo množstvo otázok. Nerozpustili vyšetrovací tím predčasne?

Päťmesačné bábätko sa vyliečilo z Covid-19 po tom, čo bolo 32 dní v kóme
Zdroj: TASR

Vtedajší policajný prezident ho rozkazom zrušil vlani v októbri po tom, čo bola v tejto kauze podaná obžaloba na súd.

Po včerajšom šokujúcom rozsudku v kauze Kuciak vyplávalo množstvo otázok. Jednou z nich je, či nerozpustili vyšetrovací tím kauzy Kuciak predčasne. Prokurátor tak pred súdom nemusel mať dostatočnú podporu. Za chybu to považujú niektorí politici, mimovládne organizácie aj samotný šéf tímu - vyšetrovateľ Peter Juhás.

Vyhlásenie dlho očakávaného rozsudku sprevádzali emócie a hnev. Hľadali sa hneď aj dôvody, čo bolo za tým, že senátu na odsúdenie Kočnera a Zsuzovej nestačili predložené dôkazy. Kritika smerovala aj na samotných sudcov.

Začalo sa však aj špekulovať o tom, či vyšetrovací tím, ktorý riešil túto dvojnásobnú vraždu, nebol rozpustený predčasne. Vtedajší policajný prezident ho rozkazom zrušil vlani v októbri po tom, čo bola v tejto kauze podaná obžaloba na súd. Už vtedy tento krok vyvolával otázky.

Peter Juhás, exšéf vyšetrovacieho tímu Kuciak, tvrdí, že prokuratúre chýbala počas procesu podpora. Rovnako to vidí aj právny zástupca Zlatice Kušnírovej.

Podobný názor majú aj mimovládne organizácie. Transprency International považuje zrušenie tímu za predčasné, aj podľa Nadácie zastavme korupciu včerajší rozsudok potvrdil, že išlo o chybný krok.

Bývalý prezident policajného zboru Milan Lučanský si za rozpustením tímu stojí. Išlo podľa neho o štandardný krok. Za tým, že bol rozsudok, aký bol, vidí problém inde.

K celej veci dnes poskytol stanovisko aj nový dočasný policajný šéf. Tvrdí, že polícia s dozorovým prokurátorom aktívne spolupracuje a má ich plnú podporu. Telefonoval s ním aj dnes a ubezpečil ho, že spolupráca sa neskončila.

Peter Kovařík dodáva, že tím Kuciak bol rozpustený, keďže po podaní obžaloby nemal žiadnu náplň práce. Vyšetrovatelia následne prešli do iného tímu, ktorý rieši prípady, o ktorých písal Ján Kuciak.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

Celé vydanie piatkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti