Domáce

V predaji bytov sa objavil fenomén, ktorý zo Slovenska vymizol

Bytovka - balkón
Zdroj: ENEX

Viaceré okolnosti biznisu s nehnuteľnosťami prajú.

V predaji bytov a domov sa na Slovensko vrátil fenomén, ktorý sa načas vytratil. V Bratislave, kde k biznisu s realitami pomáha prísun prisťahovalcov, si ľudia opäť kupujú stavby, ktoré stavitelia ešte len majú vybudovať. 

"Oživenie trhu je zjavné – v medziročnom porovnaní rastie predaj už šiesty kvartál po sebe - a taktiež sa zvýšil prílev nových projektov na trh," zhrnul hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura.

Počas 2. kvartálu sa na bratislavskom trhu novostavieb predalo 802 bytov, čo je najvyšší predaj od konca roka 2008.

Objem ponuky voľných bytov sa ustálil na úrovni medzi 3000 až 3300. Na porovnanie, celkovo bolo podľa sčítania ľudu v Bratislavskom kraji, ktorý tvorí najmä hlavné mesto, viac než 260-tisíc bytov.

K zvýšenému predaju prispeli nielen nízke úroky v bankách ale aj viaceré väčšie projekty - Ružinovská 1, Miletičova 5 a Prima Park či Slnečnice.

Meter štvorcový bytu či domu sa predával v Bratislave v priemere po 1825 eur bez DPH. Celoslovenský priemer bol na úrovni približne 1220 eur.

Najväčší záujem majú ľudia naďalej o "dvojizbáky", ale vzrástol záujem aj o "jednoizbáky" a "štvorizbáky".

"...ak budú zachované súčasné hodnoty dopytu, tak v horizonte roka a pol dôjde k miernemu nárastu priemernej ceny štvorcového metra – niekde k úrovni 1900 eur bez DPH,“ odhadol Jančura.

Zdroj: ENEX

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.