Čaputová: Ak bude smrť Chovanca v Belgicku vyšetrovať aj Slovák, prípadu to môže pomôcť

19_zuzelka_odborz_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Prezidentka navrhla rodine Jozefa Chovanca, aby účasť slovenského experta zvážila.

Prítomnosť slovenského experta pri vyšetrovaní tragickej smrti Jozefa Chovanca v Belgicku v roku 2018 môže pomôcť lepšie objasniť okolnosti prípadu a priniesť viac dôvery v celý vyšetrovací proces. Prezidentka Zuzana Čaputová preto požiada Belgicko, aby zohľadnilo túto požiadavku Chovancovej rodiny. Informovala o tom vo štvrtkovom vyhlásení. Dodala, že smrť, pri ktorej je podozrenie, že nastala v dôsledku policajného zákroku, je neospravedlniteľná.

Hlava štátu navrhla rodine Jozefa Chovanca, aby zvážila účasť slovenského experta. Rozhodla sa túto možnosť využiť. "Som presvedčená, že tento krok môže pomôcť dôveryhodnosti vyšetrovania v očiach slovenskej aj belgickej verejnosti. Následne ako hlava štátu preto požiadam belgickú stranu, aby túto žiadosť pozostalých zohľadnili," uviedla Čaputová.


Prezidentka odsúdila všetky formy policajnej brutality voči občanovi ktorejkoľvek krajiny. "Smrť, pri ktorej je podozrenie, že nastala v dôsledku policajného zákroku, je neospravedlniteľná a zverejnené zábery zo zadržiavacej miestnosti museli vyvolať hnev a zdesenie v každom z nás," skonštatovala.

Podľa Čaputovej je znepokojujúce, že napriek angažovanosti zastupiteľského úradu v Belgicku prípad nebol za takú dlhú dobu riadne vyšetrený.

"Aj keď sa po zverejnení videa pohli veci dopredu a došlo v niektorých prípadoch k vyvodeniu personálnej zodpovednosti, pochybnosti o vyšetrovaní prípadu zostali a bude na prospech všetkých, aby boli podniknuté potrebné kroky, ktoré zvýšia dôveru u belgickej aj slovenskej verejnosti. Verím, že v tomto máme s belgickou stranou rovnaký cieľ aj rovnaké očakávania," poznamenala.

Zo záznamu priemyselnej kamery, ktorá incident z roku 2018 zachytila, vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca 16 minút.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti