Deti musíte mať stále na očiach. V lete je viac úrazov

Dievčatko na bicykly
Zdroj: Shutterstock.com

Najviac je ich v dôsledku pádov počas korčuľovania a bicyklovania.

Detské úrazy počas letných prázdnin sú pre rodičov nočnou morou. Podľa štatistík zdravotnej záchrannej služby (ZZS) SR riešia lekári v pohotovosti počas leta až 30 prípadov úrazov detí denne.

Zdroj: Shutterstock.com

Hovorca ZZS Boris Chmel preto pripomína, že najlepšou prevenciou pred úrazmi detí je zmysluplné zorganizovanie ich voľného času a zabezpečenie dostatočnej kontroly ich aktivít.

"U menších detí je dôležité mať ich stále na očiach, stačí chvíľková nepozornosť a nešťastie je na svete," skonštatoval Chmel. Pri školopovinných deťoch by si rodičia mali zasa starostlivo vyberať ľudí na opatrovanie. "Starí rodičia nie sú často fyzicky schopní sa postarať o neposedné deti a je to aj pre nich zmena, ak majú na starosti dve, tri deti," pripomenul.

Chlapci sa zrania viac ako dievčatá

Vlani počas dvoch letných mesiacov záchranári ošetrili 1 238 detí, z toho dve tretiny boli chlapci. Najviac, až 290 ich bolo v Prešovskom kraji, najmenej, 92 v Žilinskom kraji.

Najviac úrazov utrpia deti v dôsledku pádov počas korčuľovania a bicyklovania. Sú to hlavne  zlomeniny nôh a ťažké úrazy hlavy a chrbtice, ale aj vnútorné poranenia brucha, hrudníka a hlavy.

K tragickým úrazom prichádza aj počas hier na nestrážených staveniskách či opustených budovách, kde hrozí nebezpečenstvo zrútenia - zavalenie detí, úraz elektrickým prúdom, pády z výšky.

Nebezpečenstvo úrazov a poškodenia však hrozí aj doma. "Napríklad rôzne intoxikácie, úrazy elektrickým prúdom, popáleniny, no zaznamenali sme aj podpálenie časti domu pri neopatrných hrách s ohňom," uviedol Chmel.

V prípade, že dôjde k úrazu, je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155 a správať sa podľa rád operátora ZZS. Pri poskytovaní prvej pomoci je potrebné začať tými najhoršími dôsledkami úrazov a zranení - zastaviť masívne krvácanie, uvoľniť dýchacie cesty, resp. obnoviť dýchanie.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti