Trápia vás v kuchyni malé mušky? Takto s nimi zatočíte

Tieto mušky žijú dva až deväť týždňov a množia sa naozaj rýchlo.

Každému sa raz za čas objavia v kuchyni malé otravné muchy. Hovorí sa im tiež vínne alebo kvasné mušky. To preto, že milujú všetko, čo začína hniť a kvasiť. Či už je to ovocie, zelenina, nápoje, polievka či akékoľvek staršie zvyšky jedla. A akonáhle sa tým začnú kŕmiť, kvasný proces ešte naberá na obrátkach.

V podstate sú tieto mušky úplne neškodné. Kto už ich doma niekedy mal, vie, že sú všadeprítomné, protivné a navyše po nich zostávajú na nábytku i na stenách "odkazy" v podobe nevzhľadných bodiek.

Tieto mušky žijú dva až deväť týždňov a množia sa naozaj rýchlo, takže ak sa ich nezbavíte hneď v zárodku, budete mať čoskoro zamorený celý byt.

Zdroj: shutterstoc.com/SUPAPORNKH

Pivo

Keď už sa vám protivné mušky doma objavia, máte niekoľko možností, ako sa ich zbaviť. V prvom rade musíte vyhodiť všetko nahnité ovocie a zeleninu, a to dobré uložiť najlepšie do chladničky.

Banánov a paradajok, ktoré do chladničky nepatria, kupujte len toľko, koľko zjete. Všetko v kuchyni dôkladne utrite a vyčistite.

Prečítajte si aj: Zdravé a rýchle recepty na raňajky. Doprajte si trošku zmeny

Ak sa vám octomilky v domácnosti už premnožili, vezmite si na pomoc vysávač. Tým sa ich pomerne rýchlo a ľahko zbavíte. Nalákajte ich na jedno miesto tak, že tam postavíte napríklad pohár s trochou piva alebo s džúsom, a keď sa nahromadia, jednoducho ich povysávajte. Prilákať ich môžete aj k tanieriku s kúskom ovocia.

Pasca

Mušky môžete pochytať aj do pasce. Keďže sú stále hladné, ľahko sa dajú nalákať na jedlo.

Jednoduchú pascu zvládnete vyrobiť za pár minút. Počítajte ale s tým, že vám jedna stačiť nebude. Budete ich musieť rozostaviť všade tam, kde mušky vidíte poletovať a sadať.

Zdroj: shutterstoc.com/Sundry Photography.

Na výrobu pasce budete potrebovať len prázdny zaváraninový pohár, alebo odrezanú spodnú časť plastovej fľaše, potravinársku fóliu, gumičky a špajdľu. Do každej nádoby nalejte trošku džúsu, vína, piva alebo sladkej šťavy s vodou, vrch prekryte fóliou a gumičkou pripevnite k hrdlu. Potom už len špajdľou urobte do fólie dierky. Stále hladný hmyz sa nechá rýchlo nalákať vôňou obsahu, vlezie dierkami dovnútra, ale von už netrafí.

Poriadok

Ak nestojíte o to, aby vám vínne mušky zamorili celú kuchyňu, buďte starostliví a udržujte poriadok. Nikde nenechávajte voľne položené rozkrojené ovocie, ale ani to v celku. Všetky prezreté, nahnité alebo nejako poškodené kusy okamžite zlikvidujte.

Nedopité nápoje okamžite vylejte, poháre vypláchnite a dajte do umývačky alebo ich čo najskôr umyte. Rovnako tak taniere. Pravidelne chodievajte s odpadkovým košom, najlepšie dvakrát denne a vždy použite nové vrece na odpadky.

Prečítajte si aj: Flexitariánstvo je "in" medzi celebritami. Vyskúšate ho aj vy?

Ak zistíte, že sa vrece niečím pretrhol, kôš radšej vymyte. Raz za týždeň vyčistite odpad v dreze. Nemusíte používať žiadne drastické chemické prostriedky, stačí do neho nasypať vrecko jedlej sódy, zaliať ju octom, nechať asi 10 minút pôsobiť a potom ho už len prepláchnuť horúcou vodou.

Pravidelne tiež vymieňajte a perte utierky, aj tie lákajú mušky. A prečo všetky tieto, pre niekoho možno prehnané kroky? Odpoveď je jednoduchá. Podľa portálu dama.cz tieto malé mušky neznášajú poriadok.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti